ΠΑΟΚ- Λάρισα 82-71: Το πρώτο ημίχρονο του έδωσε αέρα

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε εύκολα τη Λάρισα κι έφτασε στη 2η συνεχόμενη νίκη του.

Ο ΠΑΟΚ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα με αντίπαλο τη Λάρισα στη Θεσσαλονίκη κι έφτασε άνετα στη νίκη με 82-71.

Στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Μάντζαρη, ο ΠΑΟΚ παρά τις απουσίες του (Κάρτερ, Τζόουνς και Γκρίφιν) ήταν ορεξάτος κι έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ στο πρώτο μέρος. Η Λάρισα (που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο της τον Φώτη Τακιανό) προσπάθησε να αντιδράσει από τα μέσα της 3ης περιόδου και μετά (και με την άμυνά της) αλλά επί της ουσίας κρατά μόνο τις εντυπώσεις των τελευταίων 15 λεπτών.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος σε όλο τον αγώνα. Έβγαλε ενέργεια, έπαιξε καλή άμυνα, κινήθηκε πολύ καλά στην επίθεση και είχε τον «βομβαρδιστή» ΝτιΛέο σε καλή βραδιά. Το πρώτο ημίχρονο του ΠΑΟΚ ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα κι ας «κόλλησε» μετά στη ζώνη της Λάρισας.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Το 11-0 του ΠΑΟΚ, πολύ νωρίς έφερε τους γηπεδούχους μπροστά με 15-4 στο 5’. Η Λάρισα έχασε την επαφή με το σκορ από πολύ νωρίς καθώς η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη προηγήθηκε 22-9 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο 14’, το τρίποντο του Μάντζαρη έφερε τη διαφορά στο +15 (σκορ 32-17) και ακόμα ένα του Λοβ στο +17 (σκορ 40-23 στο 17’).

Στο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 42-26 και φυσικά δε μπορούσε να αλλάξει κάτι. Στα μισά της 3ης περιόδου οι γηπεδούχοι πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά τους (59-34) και… άφησαν λίγο το γκάζι (η Λάρισα μείωσε σε 63-46 στο 30’). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 63-51 στο 33’ αλλά ο Ζερμέιν Λοβ είπε να βάλει τέλος στις υποψίες. Με 2/2 τρίποντα έφερε το σκορ στο 71-54 στο 35’ και παρά την προσπάθεια της Λάρισας (μείωσε σε 75-68 με 1’30’’ για το τέλος και 77-71 λίγο αργότερα) δε μπορούσε να αλλάξει και κάτι.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Τα 2/20 τρίποντα της Λάρισας αλλά και τα 12 επιθετικά ριμπάουντ. Το double double του Κρουμπάλι. Οι 19 ασίστ του ΠΑΟΚ έναντι 8 της Λάρισας. Οι 44 πόντοι που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι μέσα στη ρακέτα. Τα 5/8 τρίποντα του ΝτιΛέο και τα… 0/8 του Γιώργου Καμπερίδη. Οι 20/22 βολές του ΠΑΟΚ

Ο MVP: Ο Ντέιβιντ ΝτιΛέο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-29, 42-26, 63-46, 82-71

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): ΝτιΛέο 18, Γ.Καμπερίδης, Τολιόπουλος 13, Γιάνκοβιτς 7, Ογκμπέιντε 12, Λοβ 19, Μ.Καμπερίδης, Καμαριανός 6, Μάντζαρης 7.

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός):  Χάντσον 17, Κρουμπάλι 19, Τσαϊρέλης 10, Ζάρας 6, Παπαντωνίου 15, Γουάσινγκτον 2, Βησσαρίου, Σαχπατζίδης, Γκριν, Σπαν 2, Καράμπελας

Τα στατιστικά του ΠΑΟΚ

Τα στατιστικά της Λάρισας

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ- Λάρισα 82-71: Το πρώτο ημίχρονο του έδωσε αέρα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.