ΠΑΟΚ- Λαύριο 83-65: Το δεύτερο μέρος άφησε υποσχέσεις

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 83-65 το Λαύριο σε εξ αναβολής αγώνα για την Basket League κι άφησε υποσχέσεις με την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League καθώς επικράτησε στο γήπεδό του με 83-65 του Λαυρίου. Ο αγώνας ήταν εξ αναβολής για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το πιο σημαντικό, όμως, για τον ΠΑΟΚ ήταν η εικόνα από τα μισά της δεύτερης περιόδου αλλά και σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Τότε που έδειξε ότι και καλή άμυνα μπορεί να παίξει, αλλά και μέσα από το ομαδικό του παιχνίδι ν’ αναδείξει διαφορετικούς πρωταγωνιστές.

Ο Μαργαρίτης κατά πρώτο λόγο και οι Λοβ, Τσαλμπούρης και Τέρνερ (στο δεύτερο ημίχρονο) μαζί με την καλή άμυνα, έδωσαν στον «Δικέφαλο του Βορρά» την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Από το 15’ και μετά, ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλή άμυνα. Βελτίωσε το αγωνιστικό του πρόσωπο και παγίδεψε το Λαύριο. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 15’ το Λαύριο είχε πετύχει 36 πόντους και στα υπόλοιπα 25 λεπτά πέτυχε 29.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Το Λαύριο είχε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε στο +8 στις αρχές του δευτέρου (26-18). Στο 15’30’’ το σκορ ήταν 36-30 για τους φιλοξενούμενους και τότε βγήκε η πρώτη αντίδραση του ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ και το πρώτο σερί

Με σερί 11-0 σε 4’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 40-36. Ο Δικέφαλος διατήρησε το προβάδισμα και ξέφυγε 57-49 στο 28’. Το Λαύριο μείωσε σε 57-53 κι αυτή ήταν η τελευταία φορά που είχε επαφή με το σκορ. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 67-58 στο 32’ καθώς έβρισκε λύσεις στην επίθεση ενώ λειτουργούσε άριστα η άμυνά του. Με νέο σερί 10-0 το 67-60 έγινε 77-60 και όλα τελείωσαν.

Μπορείτε ΕΔΩ να δείτε το Play by Play της αναμέτρησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Πέντε παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Μπιτς, Λοβ, Τέρνερ, Τσαλμπούρης και Μαργαρίτης). Πολύ καλό στοιχείο.

Ο MVP: Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης κράτησε τον ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος, ήταν σταθερός στα 16’36’’ που έμεινε στο γήπεδο και μάλλον δικαιούται τον τίτλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 41-40, 59-53, 83-65

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 10, Λοβ 12, Γκρίφιν 9, Κακλαμανάκης 7, Τέρνερ 11, Τσαλμπούρης 12, Μαργαρίτης 13, Ιατρίδης, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 7, Μήτρου- Λονγκ 2

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Σάβατζ 6, Μουράτος 3, Λέβαν 6, Ντιαλό 14, Γερομιχαλός 6, Κάρτερ 9, Λεγκίκας 2, Ντέιβις 13, Ερμείδης, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 6.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΟΚ

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΛΑΥΡΙΟΥ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ- Λαύριο 83-65: Το δεύτερο μέρος άφησε υποσχέσεις», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College