ΠΑΟΚ- Μεσολόγγι 96-87: Δόξασαν την επίθεση

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 96-87 του Μεσολογγίου σ’ έναν αγώνα όπου οι άμυνες πέρασαν σε δεύτερη μοίρα. Το δίδυμο Γκρίφιν-Λοβ έκανε θραύση για τους νικητές. Μεγαλη εμφάνιση από τον  Γκότσερ με 32 πόντους, τους 22 εκ των οποίων τους πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο. Στο 5-5 πλέον ο ΠΑΟΚ. Όγδοη σερί ήττα για το Μεσολόγγι μετά τις...

Στο 5-5 πλέον ο ΠΑΟΚ. Όγδοη σερί ήττα για το Μεσολόγγι μετά τις τρεις συνεχόμενες νίκες στην αρχή του πρωταθλήματος. Καλό ντεμπούτο για τον Πουαριέ για τους νεοφώτιστους που δεν είχαν τον Γκριν λόγω τραυματισμού.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο ΠΑΟΚ είχε τρόπους να σκοράρει, περισσότερους από το Μεσολόγγι. Με 58% στα δίποντα και 46% στα τρίποντα δύσκολα θα έχανε, παρά τα 18 λάθη. Με 1/11 τρίποντα οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη κάποια στιγμή έχασαν την επαφή.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Το 51-47 (υπέρ του ΠΑΟΚ) στο ημίχρονο δείχνει πολλά για τις… άμυνες των δύο ομάδων. Και μάλιστα με τον ΠΑΟΚ να σουτάρει με 64% στα δίποντα και 55% στα τρίποντα και το Μεσολόγγι αντίστοιχα να έχει 54% και 50%!!! Το πιο εντυπωσιακό στοιχείο είχε να κάνει με τους 22 πόντους του Τόντρικ Γκότσερ και μάλιστα με άριστη στατιστική (5/5 τρίποντα, 5/5 βολές και 1/1 δίποντο). Επίσης άριστη στατιστική είχε και ο Μπο Μπιτς (11 πόντοι με 4/4 σουτ εκ των οποίων 3/3 τρίποντα) και κοντά στο… άριστα ο Γκρίφιν με 15 πόντους και 7/8 δίποντα.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 24’ για να χάσει έστω μια βολή ο Γκότσερ (είχε ήδη 25 πόντους) και ο αγώνας εξακολουθούσε να είναι «κλειστός» (59-56 για τον ΠΑΟΚ). Με 3’15’’ για τη λήξη της 3ης περιόδου οι γηπεδούχοι άρχισαν να «χτίζουν» διαφορά (69-62) και την κράτησαν ως το τέλος (78-70). Το +8 δεν έδινε ασφάλεια αλλά ήταν σημαντικό.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε να «φτιάχνει» διψήφια διαφορά (82-72 στο 31’ και 90-76 στο 34’30’’). Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων ο ΠΑΟΚ ήταν στο 96-85 στο 38’ και όλα είχαν τελειωσει.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Οι Λοβ-Γκρίφιν είχαν  19/46 προσπάθειες του ΠΑΟΚ για δίποντο και 19/26 βολές ενώ κέρδισαν τα 13 από τα 21 φάουλ της ομάδας τους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 51-47, 78-70, 96-87

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 17, Γκρίφιν 24, Τσαλμπούρης 7, Κακλαμανάκης 7, Καμπερίδης 4, Μπιτς 15, Κονατέ 6, Παπαντωνίου 2, Τέρνερ 12, Μήτρου-Λονγκ 2

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λορενς 8, Γκότσερ 32, Μοτσενίγος 3, Αμάρντι 8, Σταματογιάννης, Λάνγκφορντ 12, Ναούμης, Χατζηνικόλας 6, Γραβας 2, Πουαριέ 16

ΠΑΟΚ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ- Μεσολόγγι 96-87: Δόξασαν την επίθεση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.