ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 68-78: «Ερυθρόλευκη» νίκη με όπλο την άμυνα

Ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα από την Πυλαία με νίκη 78-68 επί του ΠΑΟΚ έχοντας ως όπλο την άμυνα και τα ριμπάουντ

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πολύ δύσκολο έργο κόντρα στον ΠΑΟΚ και με όπλο την εξαιρετική του άμυνα και τα ριμπάουντ και στις δύο πλευρές του γηπέδου, νίκησε με 68-78

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έπιασαν πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά έπαιξαν όσο χρειάστηκε και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έβγαλε ενθουσιασμό και ήταν μπροστά στο σκορ με 19-16, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο τέλος του, ήταν μπροστά με έξι πόντους (35-41).

Το καλό δεκάλεπτο ήταν το τρίτο, όπου ο ΠΑΟΚ έπαιξε πολύ καλή άμυνα και με ένα επιμέρους σκορ 19-14, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 54-55. Μάλιστα ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με τρίποντο του Τέπιτς κι έκανε το 57-55.

Ο Ολυμπιακός όμως απάντησε. Έκανε ένα 11-0 σερί και πέρασε μπροστά με 57-66, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στον αγώνα. Η λήξη του ματς βρήκε τους «ερυθρόλευκους» νικητές με 68-78, χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα.

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 4, Κόνιαρης 3 (1), Τέπιτς 10 (2), Γκος 16 (5), Μορέιρα 16, Ζάρας, Μαργαρίτης 2, Τσόχλας, Σχίζας, Αθηναίου 3 (1), Χάτσερ 7, Τζόουνς 7 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Βεζένκοφ, Σπανούλης 10 (3), Μιλουτίνοφ 17, Παπανικολάου 6 (2), Στρέλνιεκς 14 (2), Πρίντεζης 19 (2), Τολιόπουλος, Μπόγρης, Μάντζαρης, Γουίλιαμ-Γκος 6 (2), Τουπάν 6, Λεντέι.

Άρης: Φραστική επίθεση στην αποστολή!

Μπέρι: «Στάζει αίμα και δεν δίνουν φάουλ»!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 68-78: «Ερυθρόλευκη» νίκη με όπλο την άμυνα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.