ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 83-73: Στο χέρι του η τετράδα

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον ελλιπή Πανιώνιο και μένει στο κόλπο για την τετράδα

Στο κόλπο για την τετράδα της Basket League, παρέμεινε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 83-73 του Πανιωνίου, στην Πυλαία.

Ο «δικέφαλος» αν και δεν ξεκίνησε καλά το ματς, με ένα σερί 10-0 στην δεύτερη περίοδο, πήρε ένα καλό προβάδισμα και δεν το έχασε.

Ο Πανιώνιος και αν έπαιζε χωρίς τους Μπέρι και Όστιν, κατάφερε να αιφνιδιάσει τον «δικέφαλο» και να προηγηθεί στην πρώτη περίοδο με 23-20.

Ωστόσο, η ομάδα του Γ. Παπαθεοδώρου αντέδρασε και με εξαιρετικά ποσοστά στο ημίχρονο (52% στα δίποντα, 61% στα τρίποντα), έκανε ένα σερί 10-0. Έκανε το 23-27 σε 33-27 και έφτασε την διαφορά στο +9 (42-33) στο 16’. Έκλεισε το σκορ στο ημίχρονο, προηγούμενος με 47-43.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αυξήσει την διαφορά στην 3η περίοδο, με Χάτσερ να κάνει… όργια μέχρι εκείνο το σημείο (είχε 4/5 τρίποντα στο τέλος της περιόδου, ενώ τελείωσε το ματς με 23πόντους).

Ο Πανιώνιος όσο και να προσπαθούσε, δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να μειώσει πέρα από τους έξι πόντους και έχασε το ματς. Ο Ντόρσεϊ είχε 12 πόντους, 17 ριμπάουντ, αλλά και 9 λάθη στο ματς!

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 47-43, 65-56, 83-73

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 4, Τέπιτς 11, Γκος 14 (4 ασίστ), Τζέφερσον 2, Ζάρας 7, Μαργαρίτης 12 (7ρ.), Τσόχλας 3, Γκάρετ 4, Χάτσερ 23 (4/6 τρίποντα, 3 κλεψ.).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 12, Ντόρσεϊ 12 (17ρ., 4 ασίστ, 9 λάθη), Χάρις 8 (6ρ.), Χάμιλτον 10, ΜακΚι 7, Καραμαλέγκος, Δίπλαρος 13, Καμπερίδης 3, Χουγκάζ 6, Δημητρακόπουλος 2, Ρουμελιώτης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 83-73: Στο χέρι του η τετράδα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.