ΠΑΟΚ – Περιστέρι 86-87: Απόδραση με τρίποντο του ΜακΚρί

Όπως και στον αγώνα με τον Ηρακλή ο ΜακΚρί ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη στο Περιστέρι με απίθανο τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο

Το Περιστέρι με buzzer beater του Έρικ ΜακΚρί έφυγε για δεύτερη φορά φέτος με νίκη από τη Θεσσαλονίκη. Γιατί έχει νικήσει και τον Ηρακλή.

Το φινάλε του αγώνα ήταν δραματικό και εκεί που οι φίλοι του ΠΑΟΚ πανηγύριζαν το καλάθι του Λαβ που είχε διαμορφώσει το 86-85, είδαν τον ΜακΚρί να τους παίρνει τη νίκη μέσα από τα χέρια.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο ΜακΚρί πήρε την μπουκιά από το στόμα του Λοβ, καθώς ανέτρεψε τη διαφορά που είχε δημιουργηθεί από το καλάθι του Αμερικανού του ΠΑΟΚ.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και ήθελε να επιβάλει τον δικό του ρυθμό. Και βρέθηκε να προηγείται με 9 πόντους στα μισά της περιόδου (16-7 στο 6’).

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 23-20 για το Περιστέρι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έδειξε καλύτερη εικόνα στο παρκέ. Από τα μέσα της περιόδου μάλιστα είχε τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα και με την άμυνα του περιόρισε αρκετά το Περιστέρι.

Με ένα επιμέρους 14-2 οι Θεσσαλονικείς οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 49-39.

Η διαφορά στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου άγγιξε τους 14 πόντους (57-43 στο 23’).

Στα μέσα της τρίτης περιόδου το Περιστέρι έκανε ένα σερί 10-0 (57-53 στο 26’) και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά.

Ο ΠΑΟΚ είχε κολλήσει επιθετικά την ώρα που οι φιλοξενούμενοι ψαλίδιζαν κι άλλο τη διαφορά.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου με τρίποντο του Μίλερ προσπέρασε (57-58 στο 27’) κάνοντας την απόλυτη ανατροπή.

Σε εκείνο το σημείο ο αγώνας διακόπηκε για λίγο, καθώς υπήρξε ένταση πίσω από τον πάγκο του Περιστερίου.

Το… επεισοδιακό τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 63-60 για τον ΠΑΟΚ.

Οι παίκτες του Μανωλόπουλου μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο παρκέ και είχαν το πρώτο λόγο στο σκοράρισμα.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει τη διαφορά από το -7 στο -1 (75-76 στο 35’).

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι είχε πάρει… φωτιά με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη.

Με δύο βολές ο Μάρβιν Τζόουνς έφερε σε ισορροπία το παιχνίδι (82-82 στο 39’).

Ο Ζερμέιν Λαβ με καλάθι στα 5’’ δευτερόλεπτα πριν απ΄το τέλος του αγώνα έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.

Αλλά ο Έρικ ΜακΚρί είχε διαφορετική άποψη και έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Μέχρι να πετύχει το νικητήριο τρίποντο ο ΜακΚρί είχε 0/3 τρίποντα.

Οι πόντοι που πέτυχε το Περιστέρι στο ζωγραφιστό του ΠΑΟΚ (44 πόντοι). Οι ασίστ του μοίρασαν οι φιλοξενούμενοι (18).

MVP: Ο Έρικ ΜακΚρί

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 49-39, 65-63, 86-87

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου, Γκρίφιν 4, Τζόουνς 5, Κάρτερ 18,  Γιάνκοβιτς 16, Λαβ 27, Ντιλέο 13, Καμπερίδης 1, Τολιόπουλος 2, Ογκμπεϊντέ, Καμαριανός

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): ΜακΚρι 12, Πέτεγουεϊ 15, Χρυσικόπουλος 15, Κατσίβελης 9, Μπράουν 8, Μορέιρα 8, Μωραϊτης, Σαλούστρος 3, Μίλερ 8, Χάγκινς 9