Περιστέρι – ΑΕΚ 82-83: Τρίτη με Γιορκ η Ένωση

Με πρωταγωνιστή τον Γκέιμπ Γιορκ (19π., 4ασ.), η ΑΕΚ πέρασε και πάλι νικηφόρα από το Περιστέρι (83-82) και με 3-1 νίκες κατάκτησε την 3η θέση στη φετινή Basket League. Πλην του Αμερικανού γκαρντ, σπουδαίος για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν και ο Βινς Χάντερ με 18 πόντους, αρκετούς εκ των οποίων στο κρίσιμο τέταρτο...

Με πρωταγωνιστή τον Γκέιμπ Γιορκ (19π., 4ασ.), η ΑΕΚ πέρασε και πάλι νικηφόρα από το Περιστέρι (83-82) και με 3-1 νίκες κατάκτησε την 3η θέση στη φετινή Basket League. Πλην του Αμερικανού γκαρντ, σπουδαίος για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν και ο Βινς Χάντερ με 18 πόντους, αρκετούς εκ των οποίων στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο.

Το Περιστέρι το πάλεψε και πάλι ως το τέλος, όμως με τον Μπέντιλ να μένει στον πάγκο και να μην χρησιμοποιείται ούτε λεπτό (λόγω τραυματισμού), δεν κατάφερε να αντέξει. Κορυφαίος για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη που πραγματοποίησε μια εξαιρετική σεζόν καταλαμβάνοντας την 4η θέση, ο Βασιλόπουλος με 18π και 10ριμπ.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού η ΑΕΚ έδειξε διάθεση να επιτεθεί κοντά στο καλάθι. Κάτι που έκανε είτε περνώντας τη μπάλα στον Χάντερ είχε με διεισδύσεις κυρίως από τον Γιορκ. Την ίδια ώρα η ομάδα του Μπάνκι είχε εξαιρετικές αλληλοκαλύψεις στην άμυνα κρατώντας το Περιστέρι πολύ χαμηλά.

Έτσι ξέφυγε ακόμη και με 9 πόντους (6-15 και 21-30), όμως κάπου εκεί το σκηνικό άλλαξε. Το Περιστέρι μείωσε τα λάθη του και άρχισε να κυκλοφορεί πολύ καλά τη μπάλα βρίσκοντας χώρο για το ελεύθερο σουτ από την περιφέρεια.

Κάλαχαν και Φλέμινγκς έδωσες πολύτιμες λύσεις από το τρίποντο, ενώ με καλάθι και φάουλ του δραστήριου Καράμπελα είχαμε το ισόπαλο 30-30 στο 15’.

Η ΑΕΚ πάντως δεν έχασε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με αυτό το +3 (38-41).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Περιστέρι είχε το εύκολο καλάθι. Έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο, έβγαλε ωραίες συνεργασίες και παράλληλα αξιοποίησε τον Ντάνιελ (έπαιζε στη θέση του σέντερ όταν στο παρκέ δεν ήταν ο Σκορδίλης) που έδωσε πολύτιμες λύσεις κοντά στο καλάθι. Έτσι οι γηπεδούχοι κρατούσαν ένα μικρο προβάδισμα (55-51, 60-56) με τον Γιαννόπουλος να διαμορφώνει το 60-59 με τζαμπ σουτ σχεδόν στο φινάλε της περιόδου.

Για μία ακόμη φορά η υπόθεση νίκη θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Με το σκορ στο 79-79 ο Σάκοτα ευστόχησε σε 1/2 βολές, ενώ στη συνέχεια ο Σαντ-Ρος έβαλε μπροστά την Ενωση με τρεις (79-82) χάρη σε δύσκολο λέι απ. Τότε όμως «μίλησε» ο Βασιλόπουλος ο οποίος με τρίποντο υπό πίεση ισοφάρισε σε 82-82 στα 25,5’’!

Στην επίθεση της ΑΕΚ ο Σκορδίλης έκανε φάουλ στον Χάντερ ο οποίος ευστόχησε μόνο στη 2η βολή για το 82-83. Στην τελευταία επίθεση το Περιστέρι είχε 11 δευτερόλεπτα στη διάθεσή του, το τρίποντο του Κάλαχαν όμως δεν βρήκε στόχο.

Ετσι το 83-82 ήταν και το τελικό σκορ με τον δικέφαλο να κάνει το 3-1 στη σειρά και να εξασφαλίζει την 3η θέση στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-41 , 60-59, 82-83

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 10 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Βασιλόπουλος 18 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο), Γκρέι 13 (3), Αγραβάνης, Καράμπελας 7 (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Μουράτος 2, Φιλιππάκος 3, Ντάνιελ 9, Κάλαχαν 8 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Φλέμινγκς 12 (3/5 τρίποντα)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος 2 (8 ασίστ, 5 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 5 (1), Χάντερ 18 (6/6 δίποντα, 6/7 βολές), Τζέιμς 5 (1), Γιορκ 19 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μωραΐτης, Σάκοτα 10 (1/8 σουτ), Τσαλμπούρης 2, Σαντ-Ρος 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Θίοντορ 12 (2), Εμπάκουε 1

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι – ΑΕΚ 82-83: Τρίτη με Γιορκ η Ένωση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.