Περιστέρι – Χολαργός 71 – 62: Πετάει σε ουρανό δίχως σύννεφα

Χωρίς σύννεφα στον ουρανό του συνεχίζει το Περιστέρι που έκανε το 3/3! Νίκησε και τον Χολαργό με 71-62!

Μετά την ΑΕΚ και τον Προμηθέα η ομάδα του Πεδουλάκη συνέχισε το νικηφόρο σερί της με τον Χολαργό. Επαιξε καλή άμυνα, ξεπέρασε το πρώτο ημίχρονο που κύλησε συντηρητικά και… έγραψε μια ακόμη νίκη, με πρωταγωνιστές τους Στίβεν Γκρέι, Παναγιώτη Βασιλόπουλο και Χένρικ Σίρκο. Από τον Χολαργό ξεχώρισε ξανά ο Βλάντο Γιάνκοβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν 4/8 τρίποντα στην πρώτη περίοδο και πήραν το προβάδισμα (12-16 στο 10′) και συνέχισαν αναλόγως στο δεύτερο δεκάλεπτο (17-25 στο 15′). Ομως, ένα 5-0 του Περιστερίου ήταν αρκετό για να το επαναφέρει στο παιχνίδι (27-30).

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι με επιμέρους 21-11 και 9-0 σερί πέρασαν μπροστά (48-41) και αν ήταν καλύτερο στις βολές (13/23β. στο 30′) ή διαφορά του θα ήταν μεγαλύτερη.

Το Περιστέρι διατήρησε τα ηνία στο σκορ (στο 35′, 63-45) και πήρε τη νίκη

Τα δεκάλεπτα:
12-16, 27-30, 54-41, 71-62

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 9 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάροου 8 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Γκρέι 16 (3), Σίρκο 12 (2), Ντάνιελ 8, Μουράτος 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές), Σκορδίλης 2, Κλαρκ 3 (1), Αγραβάνης 2, Μπεντίλ 2 (6 ριμπάουντ), Καράμπελας

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 5, Γιάνκοβιτς 13 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Οκερεαφόρ 2, Αγκμπελέσε 4, Χόκινς 5, Κώττας 1, Καμπερίδης 7 (1), Σπυριδωνίδης 9, Σκουλίδας 3 (1), Καλαϊτζάκης, Λόβ 4 (1/5 δίποντα), Ντόρσεϊ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι – Χολαργός 71 – 62: Πετάει σε ουρανό δίχως σύννεφα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.