Περιστέρι – Ήφαιστος 74-64: Στην τετράδα και Παναθηναϊκός

Το Περιστέρι «καθάρισε» τον Ήφαιστο Λήμνου με 74-64 και συνεχίζει στα ημιτελικά των πλέι οφ στην Basket League

Το Περιστέρι βρίσκοντας περισσότερες λύσεις στην 4η περίοδο νίκησε εντός έδρας τον Ηφαιστο με 74-64, έκανε το 2-1 στη σειρά και προκρίθηκε στα ημιτελικά των πλέι οφ στην Basket League.

Εκεί η ομάδα από τα δυτικά προάστια θα αντιμετωπίσει τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό, έχοντας το πλεονέκτημα έδρας.

Με τη σειρά της η ομάδα της Λήμνου, παρά τις βασικές απουσίες των Εβανς και Μπρέιζελτον διεκδίκησε τη νίκη με όλες τις δυνάμεις της.

Στο τέλος δεν τα κατάφερε, όμως η παρθενική της παρουσία στην Bakset League είναι απόλυτα επιτυχημένη.

Ο Μπέντιλ με double double (16π., 10 ριμπ.) και ο Καράμπελας (11 πόντους, έξι ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ) ήταν αυτοί που ηγήθηκαν του Περιστερίου που έφθασε στη νίκη.

Μια νίκη που ήρθε παρά την εκνευριστική αστοχία των παικτών του από το τρίποντο, όπου είχαν 3/23 (13%).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 32ο λεπτό.

Το Περιστέρι αρχικά ξέφυγε 15-7 (7’), όμως οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν γρήγορα, 17-16 στο 10ο λεπτό.

Η μάχη συνεχίστηκε στο 2ο δεκάλεπτο, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται ισόπαλο 31-31.

Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με διαφορά οκτώ πόντων, 48-40 στο 27’.

Ομως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τον Ήφαιστο να έχει αέρα δύο πόντων στο 30ό λεπτό (49-47).

Όμως, το Περιστέρι είχε τον τελευταίο λόγο. Με σερί 13-0 προηγήθηκε 60-49 στο 34’, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Ο Ηφαιστος μείωσε 60-54 (36’), οι γηπεδούχοι έφθασαν ξανά σε διψήφια διαφορά, 69-56 στο 38’, τελειώνοντας τον αγώνα.

Και στο τέλος γιόρτασαν την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-31, 47-49, 74-64

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 4, Βασιλόπουλος 3, Γκρέι 7, Αγραβάνης 10, Κάλαχαν 7 (1), Μουράτος 3, Μπεντίλ 16 (10 ριμπάουντ), Ντάνιελ 10, Καράμπελας 11 (2), Σμιθ 1, Φλέμινγκς 2

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Διαμαντάκος 5, Γκότσερ 2, Γουίγκινς 7 (1), Φρεϊμάνις 4 (1), Σμιθ 23 (2) Μανωλόπουλος, Μούρτος 4, Σταμάτης 7 (1), Χαριτόπουλος 12 (1)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι – Ήφαιστος 74-64: Στην τετράδα και Παναθηναϊκός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.