Περιστέρι-Ήφαιστος 84-81: Με «σόου» Βασιλόπουλου

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους ημιτελικούς

Το Περιστέρι επέστρεψε στα playoffs έπειτα από οχτώ χρόνια και με τον Κώστα Βασιλόπουλο σε μεγάλη μέρα, νίκησε τον Ήφαιστο Λήμνου με 84-81 και έκανε το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών της Basket League.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι μεταξύ δύο εξαιρετικών ομάδων, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω, να επιστρέψει από το -8 (60-68) στην τελευταία περίοδο και να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη.

Έχοντας τους Βασιλόπουλο (19π.) και Μπέντιλ (17π.) σε φοβερή κατάσταση στο φινάλε, οι οποίοι και ουσιαστικά ήταν αυτοί που γύρισαν το ματς και έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους για πρόκριση στην ημιτελική φάση.

Η ομάδα της Λήμνου είχε εξαιρετική εικόνα σε όλη σχεδόν την διάρκεια του παιχνιδιού, ωστόσο στο τέλος δεν είχε καθαρό μυαλό και το… break δεν ήρθε.

Έτσι το Περιστέρι έφτασε στη νίκη

Εξαιρετικό το πρώτο δεκάλεπτο, με τους νησιώτες να προηγούνται 5-9 στις αρχές του αγώνα, το Περιστέρι να περνά για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (13-12).

Και το φινάλε να βρίσκει ισόπαλες τις δύο ομάδες στο 18-18.

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +10 (42-32, 17′), αλλά ο Ήφαιστος μείωσε στο καλάθι (44-42), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με προβάδισμα των γηπεδούχων (47-43).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και στην τρίτη περίοδο, ώσπου με 8-0 σερί ο Ήφαιστος βρέθηκε στο +8 (60-68) στο 28′.

Διαφορά την οποία προφύλαξε επιτυχώς ως και τη λήξη του δεκαλέπτου (61-68, 30′).

Στην τελευταία περίοδο, το Περιστέρι με δύο αναπάντητα τρίποντα του Βασιλόπουλου πήρε προβάδισμα, με 74-72 στα 6:49” για το τέλος.

Η ομάδα της Λήμνου πέρασε ξανά μπροστά με 76-77 2:42” πριν το φινάλε.

Όμως σ’ εκείνο το σημείο «μίλησε» ξανά ο Βασιλόπουλος με 4 διαδοχικούς πόντους για το 80-77 με 1:50” να απομένουν.

Με δύο βολές του Μπέντιλ, ο ΓΣΠ πήγε στο +5 (82-77), ο Ήφαιστος μείωσε με καλάθια των Χαριτόπουλου και Φρεϊμάνις σε απόσταση αναπνοής (84-81).

Ο Γκρέι αστόχησε σε δύο βολές, όμως ο Σταμάτης ήταν άστοχος στο τρίποντο και δεν έστειλε το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 47-43, 61-68, 84-81

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σκορδίλης 11 (5/5 δίποντα), Βασιλόπουλος 19 (3), Γκρέι 7, Αγραβάνης 4, Κάλαχαν 13 (3), Μουράτος 4, Μπέντιλ 14 (8 ριμπάουντ), Ντάνιελ 5, Καράμπελας 1, Σ. Σμιθ 2, Φλέμινγκς 4

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Γκοτσερ 14 (2), Έβανς 10, Γουίγκινς 9 (1), Τ. Σμιθ 10 (1), Φρεϊμάνις 16 (4), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 6 (1), Σταμάτης 2, Διαμαντάκος 4, Χαριτόπουλος 8 (1)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι-Ήφαιστος 84-81: Με «σόου» Βασιλόπουλου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.