Περιστέρι – Κύμη 94-93: Δραματική νίκη με Καράμπελα στην παράταση

Το Περιστέρι επικράτησε 94-93 της Κύμης στην παράταση σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε με το καλάθι και φάουλ του Καράμπελα για την 17η αγωνιστική της Basket League. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι με 6/7 τρίποντα, αιφνιδιάζοντας την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη. Διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 17-31, με τον Γουίλιαμς να...

Το Περιστέρι επικράτησε 94-93 της Κύμης στην παράταση σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε με το καλάθι και φάουλ του Καράμπελα για την 17η αγωνιστική της Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι με 6/7 τρίποντα, αιφνιδιάζοντας την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη. Διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 17-31, με τον Γουίλιαμς να ξεχωρίζει με 9 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Περιστεριώτες φάνηκαν να αντιδρούν και μείωσαν τη διαφορά, με την Κύμη πάντως να παραμένει μπροστά στο σκορ και να κλείνει το ημίχρονο στο +6 (39-45). Ο Σαγκς μέτρησε 13 πόντους, ενώ ο Χάροου με 9 ήταν ο πρωταγωνιστής από την άλλη μεριά.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα μετά τη διακοπή του ημιχρόνου, με την ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού να δείχνει χαρακτήρα, ενώ το σκορ διαμορφώθηκε στο 59-65 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Το Περιστέρι μπήκε αποφασισμένο να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και έφερε το ματς στα ίσια στο 35’ (70-70). Το φινάλε ήταν δραματικό, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 80-80 και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί, ο Μουρ έδωσε προβάδισμα  στο Περιστέρι, με τους Λιούις και Ουάσιγκτον να διαμορφώνουν το 87-92 στο 43′. Ο Καράμπελας με καλάθι και φάουλ έγραψε το 94-93, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Περιστέρι (Α. Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10, Χάροου 18 , Γκρέι 7 , Αγραβάνης 3, Μουράτος 5, Σκορδίλης 8 , Μπεντίλ 27, Καράμπελας 2, Μουρ 14

Κύμη (Ι. Κουτσός): Τουτζιαράκης 6 , Σαγκς 24 , Ουάσιγκτον 13 , ΛεΚουαν 14 , Ουίλιαμς 11 , Πουλιανίτης 3 , Χόρτον 19 , Καρινιάουσκας 3

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι – Κύμη 94-93: Δραματική νίκη με Καράμπελα στην παράταση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.