Περιστέρι – Παναθηναϊκός 80-72: Αήττητο ήταν και πάει

Το ψυχωμένο Περιστέρι τιμώρησε τον κακό Παναθηναϊκό, επικρατώντας 82-70

Το Περιστέρι το πίστεψε, ο Παναθηναϊκός ήταν κακός και στα δυτικά προάστια γράφτηκε ιστορία. Το Περιστέρι υπέταξε τους «πράσινους» 80-72 και τους υποχρέωσε να γνωρίσουν την πρώτη τους ήττα στην Basket League, έπειτα από 21 παιχνίδια.

Παράλληλα, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη σταμάτησαν και το σερί των 70 σερί νικών του Παναθηναϊκού σε κανονική περίοδο, που είχε αρχίσει από τις 17/10/2016.

Στο άδειο από κόσμο κλειστό γυμναστήριο Περιστερίου, ο Ρικ Πιτίνο αποφάσισε να ξεκουράσει τον Νικ Καλάθη και η απουσία του ήταν κάτι παραπάνω από αισθητή, ειδικά στην 4η περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα.

Το Περιστέρι έφθασε στο 14-7, όσο έχουν και ο ΠΑΟΚ, με τον Προμηθεά και με την πιο σημαντική νίκη του στη φετινή Basket League, διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες για μια θέση στην 4άδα της κανονικής περιόδου.

Ο Γκρέι με 27 πόντους (5/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα), ο Μπέντιλ με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ είχαν την καλύτερη συγκομιδή από τους γηπεδούχους.

Όμως ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος με οκτώ διαδοχικούς δικούς του πόντους (δύο τρίποντα, ένα δίποντο) έδωσε την ώθηση στο Περιστέρι να αρχίσει την αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου.

Με τον Γκρέι να μετρά 12 πόντους στα πρώτα 10 λεπτά, το Περιστέρι ήταν ανταγωνιστικό κόντρα στον Παναθηναϊκό, που προηγήθηκε 22-20.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει την πρωτοπορία στο 2ο δεκάλεπτο, φθάνοντας μέχρι και το +10 (43-33) και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 45-36.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο άρχισαν να βρίσκουν περισσότερες λύσεις, με τους Κάλαχαν και Μπέντιλ μειώνοντας τη διαφορά (46-49), με τους φιλοξενούμενους να φθάνουν στο 30ό λεπτό με αέρα πέντε πόντων (60-55).

Το 8-0 από τον Βασιλόπουλος στα πρώτα 90’’ της 4ης περιόδου άλλαξε τα δεδομένα (63-60), ο Μπέντιλ πήρε τη σκυτάλη και ο Γκρέι με τρίποντο έκανε το 76-70, 1:30 πριν από το τέλος.

Οι «πράσινοι» ξέμειναν από ιδέες και ψυχολογία, με την ομάδα του Περιστερίου να φθάνει πανάξια στο τελικό 80-72.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 20/41 δίποντα, 9/22 τρίποντα και 13/17 βολές, ενώ είχαν ακόμα 37 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 6 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Την ίδια στιγμή ο Παναθηναϊκός μετρούσε 25/45 δίποντα, μόλις 2/15 τρίποντα, 16/23 βολές και ακόμα 36 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 10 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-45, 55-60, 80-72

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10 (2), Γκρέι 27 (4), Αγραβάνης 5 (1), Ντάνιελ 3, Κάλαχαν 4, Μουράτος, Φιλιππάκος 2, Χάροου 4, Μπέντιλ 21 (2), Καράμπελας, Μουρ 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 6, Λεκαβίτσιους 10, Τόμας 15, Κιλπάτρικ 7μ Γκιστ 4, Βουγιούκας 6, Μήτογλου 3, Αντετοκούνμπο 3, Λάνγκφορντ 12 (2).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι – Παναθηναϊκός 80-72: Αήττητο ήταν και πάει», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.