Περιστέρι- Παναθηναϊκός 82-78: «Σοκ» από τον «κακό του δαίμονα»

Περιστέρι- Παναθηναϊκός 82-78 : Ο Παναθηναϊκός υπέστη και φέτος «σοκ» από τον «κακό του δαίμονα», το Περιστέρι. Πέρσι οι πράσινοι είχαν ηττηθεί από την ομάδα της «δυτικής όχθης»με 80-72 στο «Ανδρέας Παπανδρέου». Σήμερα είδαν και πάλι το… ίδιο έργο στο ίδιο μέρος. Το μαγικό Περιστέρι έριξε ξανά ανάσκελα τον πράσινο Γολιάθ και πήρε τη νίκη...

Περιστέρι- Παναθηναϊκός 82-78 : Ο Παναθηναϊκός υπέστη και φέτος «σοκ» από τον «κακό του δαίμονα», το Περιστέρι. Πέρσι οι πράσινοι είχαν ηττηθεί από την ομάδα της «δυτικής όχθης»με 80-72 στο «Ανδρέας Παπανδρέου». Σήμερα είδαν και πάλι το… ίδιο έργο στο ίδιο μέρος. Το μαγικό Περιστέρι έριξε ξανά ανάσκελα τον πράσινο Γολιάθ και πήρε τη νίκη με 82-78.

Το Περιστέρι είχε ως μπροστάρηδες τους Μπλέικ (12π., 5ριμπ.), Μορέιρα (12π., 10ριμπ.), Χάτσερ (14π., 5ασ.), Σμιθ (9π., 8ασ.). Είχε επίσης 57% στα δίποντα (20/35), 25 ασίστ, 12 κλεψίματα, έβαλε 32π. στο «ζωγραφιστό» και πήρε 46π. από τον πάγκο του.

Στην άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Είχε 39% στα δίποντα (16/41) και το… σχολικό ποσοστό του 55% στις βολές (19/34). Είχε μόλις 16 ασίστ και 20 λάθη!

Αποχώρησε με ενοχλήσεις ο Καλάθης

Ο Παναθηναϊκός είδε τον Καλάθη να παίζει μόνο 9’.39’’, καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στο αριστερό γόνατο και αποχώρησε από το παρκέ στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου. Αυτό, όμως, δεν αποτελεί καμία δικαιολογία.

Ο Καλάθης, πάντως, δεν είχε παίξει στο περσινό ματς, καθώς είχε μείνει εκτός 12άδας για να πάρει ανάσα.

Οσο για το ματς Παναθηναϊκός ξεκίνησε… χαλαρά το ματς και είδε το Περιστέρι να προηγείται με 7-2 στο 1΄.35΄΄. Εκεί οι «πράσινοι» αποφάσισαν να… σοβαρευτούν. Ετρεξαν, πίεσαν, χτύπησαν κοντά στο καλάθι. Με ηγέτη τον Παπαπέτρου (7π. στην πρώτη περίοδο) έκαναν ένα σερί 9-0 και… αποκατέστησαν την τάξη (7-11 στο 4΄.47΄΄).

Ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους σκορ 19-2

Οι πράσινοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με ένα επιμέρους σκορ 19-2 από το 72 και μετά, προηγήθηκαν 21-9 στο 7’.50’’ έχοντας στο διάστημα αυτό 4/5βολ., 3/4διπ., 3/4τριπ. Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 15-22 με τον Παναθηναϊκό να έχει 4/8διπ., 3/4τριπ. και το μεγάλο «μείον» του να είναι τα 7 λάθη που είχαν κάνει οι παίκτες του με πρώτο τον Φριντέτ (3).

«Βραχυκύκλωσε» ο Παναθηναϊκός, «αναστήθηκε» το Περιστέρι

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός έδειχνε κυρίαρχος μέχρι το 15’.08’’ (26-35). Εκεί έπαθε… βραχυκύκλωμα, ενώ το Περιστέρι «αναστήθηκε».

Οι γηπεδούχοι με ηγέτες τους Χάτσερ, Μορέιρα, κυριάρχησαν στο παρκέ. Γύρισαν τούμπα το ματς με ένα επιμέρους σκορ (από το 15’.08’’ και μετά) 14-2. Ετσι προηγήθηκαν 40-47 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για την δεύτερη περίοδο τα στατιστικά τα λένε όλα, καθώς το Περιστέρι είχε 6/8διπ., 3/7τριπ., 12ριμπ., 8ασ., 2 λάθη. Στην άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός είχε 4/11διπ., 1/6τριπ., 11 ριμπ., μόλις 3ασ. και 3 λάθη.

Πήγε στο +16 το Περιστέρι

Στην τρίτη περίοδος το Περιστέρι γκάζωσε ακόμα περισσότερο και ο Παναθηναϊκός έδειχνε να βυθίζεται ακόμα πιο βαθιά στο τέλμα που είχε μπει. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 11-2 στα πρώτα 3,5 λεπτά και προηγήθηκαν με 13 πόντους (52-49 στο 23’.30’’).

Το Περιστέρι δεν έκοβε ρυθμό με τίποτα έφτασε την διαφορά και στους 16 πόντους, καθώς προηγήθηκε με 64-48 στο 28’.04’’ και 66-50 στο 28’.52’’!

Στην 4η περίοδο ο Παναθηναϊκός άρχισε σοβαρεύεται και μάζεψε την διαφορά στους 5 πόντους (70-65 στο 34’.20’’ και 78-73 στο 37’.07’’). Ο Σμιθ, όμως, με 1 δίποντο στα 47’’ (80-73) και 2/2 βολές στα 25’’ (82-75) χάραξε τον δρόμο της νίκης για το Περιστέρι.

Περιστέρι- Παναθηναϊκός- Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-37, 68-52, 82-78

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Σμιθ 9 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Αγραβάνης, Μορέιρα 12 (4/11 δίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 9 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα), Γκρέι 6 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπλέικ 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 6 (1), Βησσαρίου, Γόντικας 6, Χάτσερ 14 (2/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μόουζες 8 (5 ριμπάουντ)

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 9 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 9 (4/6 δίποντα, 1/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Παπαπέτρου 15 (1/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φρεντέτ 4 (1/5 σουτ, 0 ασίστ, 5 λάθη), Καλάθης (0/3 σουτ, 3 ασίστ, 2 λάθη σε 9:39), Ράις 13 (2/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 λάθη), Βουγιούκας 3, Παπαδάκης 5 (1), Τζόνσον 8 (2/2 τρίποντα), Γουάιλι 6 (4 ριμπάουντ), Μήτογλου 6 (2/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Μπεντίλ