Περιστέρι- Προμηθέας 81-88: Ο Ρογκαβόπουλος είναι εδώ!

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος έκανε την καλύτερη επιλογή το καλοκαίρι κι αυτό φαίνεται από το ότι ο Προμηθέας του δίνει χώρο και χρόνο

Ο Προμηθέας είναι ισχυρός, ο Νίκος Ρογκαβόπουλος στέλνει ενθαρρυντικά μηνύματα και η ομάδα της Πάτρας πέρασε με 88-81 από το Περιστέρι για την πρώτη αγωνιστική της Basket League.
Ο Προμηθέας βελτίωσε την άμυνά του στην τελευταία περίοδο (παθητικό 15 πόντοι). Κυρίως όμως έδειξε ότι διαθέτει πλεόνασμα προσωπικότητας.

Τρομερός ο Ρογκαβόπουλος, έδειξε ότι το μέλλον του ανήκει σε μια ομάδα, άλλωστε, που σκοπός της είναι το μέλλον. Εξαιρετικός ο Ρέι, μεγάλη δουλειά από Αγραβάνη και Γκίκα, ο οποίος κάλυψε το μεγάλο κενό του τραυματία Αμπντούλ Γκάντι. Ανησυχούν για τον τραυματισμό του Τζος Χάγκινς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στα κρίσιμα σημεία, ο Προμηθέας είχε περισσότερες λύσεις και φανέρωσε την προσωπικότητα που διαθέτει ως ομάδα. Ιδιαίτερα σημαντικά και τα 12 επιθετικά ριμπάουντ αλλά και το ότι πήρε μεγάλα σουτ σε καίρια σημεία από Ρογκαβόπουλο και Ρέι αλλά και σπουδαίες άμυνες από τον Γκίκα

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Από την αρχή του αγώνα ο Προμηθέας ήθελε να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο και να επιβάλει τον ρυθμό του. Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα και είχαν τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα.

Ο Προμηθέας ήταν αρκετά άστοχος, αλλά έβρισκε πόντους από τα επιθετικά ριμπάουντ που έκαναν και τη διαφορά για την ομάδα της Πάτρας στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το Περιστέρι με ένα 6-0 πήρε μια διαφορά (25-18 στο 9’) και βρέθηκε να προηγείται με 25-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Λούις Κασιμίρο ξεκίνησε πολύ δυνατά τη δεύτερη περίοδο και έτρεξε ένα σερί 10-0 (από 25-20 σε 25-30 στο 13’) και κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα.

Η απουσία του Γκάντι ήταν εμφανής και ο νεαρός Μπαζίνας δεν ήταν σε θέση να προσφέρει αυτά που θα πρόσφερε ο Αμερικανός.

Το Περιστέρι, ακολούθησε το ρυθμό των Πατρινών και το παιχνίδι είχε χαρακτήρα ντέρμπι.

Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο σκορ (45-45), αλλά τους φιλοξενούμενους να έχουν ξεκάθαρη κυριαρχία στα ριμπάουντ.

Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός των δύο ομάδων έπεσε και οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη. Προς το τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες βρήκαν ελεύθερα σουτ και επιδόθηκαν σε… διαγωνισμό τριπόντων.

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 66-66 και τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο με το Περιστέρι να φαίνεται να πατάει καλύτερα στα πόδια του και με τον Προμηθέα να κάνει ευκαιρίες να σκοράρει.

Ο Γιανίκ Μορέιρα έδωσε άλλη πνοή στους γηπεδούχος που βρέθηκαν στο +5 πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (77-72).

Ο Ρέι με προσωπικές επιθέσεις έκανε 5-0 σερί για τον Προμηθέα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (77-77 στο 35’).

Ο Προμηθέας πήρε πάλι τα ηνία του αγώνα 2:49’’ πριν από το τέλος του αγώνα και τον Νίκο Ρογκαβόπουλο να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με πέντε δικούς του πόντους (78-82).

Το Περιστέρι στις τελευταίες επιθέσεις έχασε κρίσιμα αμυντικά ριμπάουντ και ο Προμηθέας το εκμεταλλεύτηκε. Έσφιξε την άμυνα του και με πιο καθαρό μυαλό έφτασαν στη νίκη οι Πατρινοί.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Οι 15 πόντοι που πήρε ο Προμηθέας από επιθετικά ριμπάουντ. Τα πολλά… δώρα που έκαναν οι δύο ομάδες στον αντίπαλο: 21 πόντους πήρε το Περιστέρι από τα λάθη των παικτών του Προμηθέα κι αντίστοιχα 19 οι Πατρινοί από τα λάθη των γηπεδούχων. Οι 21 ασίστ του Προμηθέα, το 67% του Περιστερίου στα δίποντα (27/40).

Ο MVP: Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 45-45, 66-66, 81-88

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): ΜακΚρι 11, Πέτεγουεϊ 5, Κατσίβελης 13, Μπράουν 13, Μίλερ 17, Μορέιρα 9, Μωραϊτης, Χρυσικόπουλος 2, Σαλούστρος 4, Χάγκινς 7

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κασιμίρο): Ρέι 17, Χαντ 11, Γκίκας 9, Ρογκαβόπουλος 15, Μάιλς 4, Σβαρτζ 8, Γκραντ 8, Αγραβάνης 11, Γιαννόπουλος 5, Μπαζίνας

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι- Προμηθέας 81-88: Ο Ρογκαβόπουλος είναι εδώ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.