Περιστέρι – Ρέθυμνο 80-64: «Καταιγίδα» στα δυτικά προάστια!

Σαρωτική η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, έκανε ονειρικό πρώτο ημίχρονο

Το Ρέθυμνο δεν είναι… Ολυμπιακός και το Περιστέρι αυτή τη φορά, κράτησε την μεγάλη διαφορά που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο, κερδίζοντας με 80-64, στο ματς για την 12η αγωνιστική της Basket League.

Στο ΣΕΦ είχε προβάδισμα 19 πόντων, αλλά έχασε εύκολα στο τέλος το ματς, κάτι που δεν θα μπορούσε να συμβεί σήμερα (5/1), όπου στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι και αποτελεσματικοί.

Οι παίκτες της ομάδας των δυτικών προαστίων ήταν καταιγιστικοί από τα μισά της πρώτης περιόδου, ως το τέλος του ημιχρόνου, φτάνοντας την διαφορά στους 30 πόντους, για να οδηγηθούν σε μια άνετη νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ονειρικό για την ομάδα των δυτικών προαστίων και εφιαλτικό για το Ρέθυμνο. Στο τέλος της πρώτης περιόδου το Περιστέρι πήγε σε διψήφιο αριθμό διαφοράς (23-11) και στην δεύτερη το πράγμα ξέφυγε για τα καλά. Με επί μέρους σκορ 27-12, έφτασαν να προηγούνται μέχρι και 30 πόντους διαφορά (50-20), με το ημίχρονο να κλείνει στο 50-23.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έκανε ότι ήθελε και είχε εκπληκτικά ποσοστά (17/30 σουτ με 8/11 να είναι τρίποντα!), καθώς και 7 κλεψίματα! Την ίδια ώρα το Ρέθυμνο με 2/13 τρίποντα (το ένα στη λήξη του ημιχρόνου), 10 λάθη και 8/24 σουτ συνολικά, είχε αρχίσει ήδη να σκέφτεται την διακοπή του πρωταθλήματος, καθώς στην επιστροφή, θα πρέπει να αλλάξει εικόνα η ομάδα, ώστε να αποφύγει τις περιπέτειες με τον υποβιβασμό.

Και έπειτα… χαλάρωσαν

Όπως ήταν λογικό, οι Περιστεριώτες χαλάρωσαν στην τρίτη περίοδο, καθώς η διαφορά ήταν εξαιρετικά μεγάλη. Οι Κρητικοί μείωσαν στους 18 (60-42), με τον Πεδουλάκη να… αγριεύει λίγο με τους παίκτες του και αυτοί να κλείνουν το δεκάλεπτο με 68-44.

Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία, με το Περιστέρι να κρατάει σταθερά τη θέση του στην 4αδα (προσωρινά πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας) και το Ρέθυμνο να έχει μπει σε μπελάδες. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Αγραβάνη (11π., 7 ριμπ.), αλλά και τον Χάροου (12π. 6 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 50-23, 68-44, 80-64

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Βασιλόπουλος 10, Χάροου 15 (7 ασίστ), Γκρέι 12, Αγραβάνης 8 (7 ριμπ., 2 ασίστ, 3 κλ.), Ντάνιελ 3, Μουράτος 3, Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος 2, Μπέντιλ 12, Σίρκο 8 (5 ρ., 3 ασίστ), Κάλαχαν 5.

ΡΕΘΥΜΝΟ: Χριστοδούλου, Μπαρτ 19 (4/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Κλάντον, Ραζής 8, Ντάνιελς 11 (8ρ.), Οικονομόπουλος 3, Τζόνσον 16, Σιγκούνας, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 2, Μπρέισι-Ντέιβις 1, Τζόουνς 4.

Κολοσσός – ΠΑΟΚ 60-75: Ποια προβλήματα;

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι – Ρέθυμνο 80-64: «Καταιγίδα» στα δυτικά προάστια!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.