Πήρε… σκούπα και διεκδικεί κούπα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε στον τρίτο ημιτελικό κόντρα στον Προμηθέα κερδίζοντας με 89-56 κι έτσι με «σκούπα» προκρίθηκε στους τελικούς της Basket League που τον περιμένει ήδη ο Παναθηναϊκός

Παρότι οι αρχηγοί Σπανούλης – Πρίντεζης δεν έπιασαν τα γνωστά τους στάνταρ, ο Ολυμπιακός έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά και παίζοντας καλή άμυνα έφτασε στη νίκη με 89-56 επί του Προμηθέα Πατρών. Παίρνοντας 50 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 3-0 στη σειρά και προκρίθηκαν στους τελικούς της Basket League.

Σφαιρόπουλος: «Τα παιδιά είναι προσηλωμένα στο έργο μας»

Γιατράς: «Θέλουμε να κλείσει η σεζόν ευχάριστα»

Το εντυπωσιακό για τους Πειραιώτες ήταν ότι από τα μέσα της δεύτερης περιόδου όλοι οι παίκτες πλην του Μπόμπι Μπράουν που δεν αγωνίστηκε καθόλου, είχαν καταφέρει να πετύχουν έστω και έναν πόντο. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς, ο οποίος πέτυχε 22 πόντους με 5-6 τρίποντα, ενώ για τους ηττημένους ο μαχητικός Χρήστος Σαλούστρος σταμάτησε στους 12 έχοντας θετικό πρόσημο αν και απελπιστικό μόνος κατά διαστήματα.

Με το πόδι… στο γκάζι ξεκίνησαν τον αγώνα οι δύο ομάδες, που με το… καλημέρα άρχισαν να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι και να δείχνουν ότι θέλουν να πάνε σε υψηλό επιθετικό ρυθμό (8-11 στο 4’). Με τον Ολυμπιακό να «σφίγγει» την άμυνα του ξεκίνησε να δημιουργείται μία διαφορά (8-16 στο 5’) και παρότι ο Μάκης Γιατράς προσπάθησε να αντιστρέψει το κλίμα χρησιμοποιώντας άμυνα ζώνης, εντούτοις οι φιλοξενούμενοι ανταποκρίθηκαν κατάλληλα κι έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε στο υπέρ τους 24-16.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί στα πρώτα λεπτά να ξεκίνησαν μουδιασμένα τη δεύτερη περίοδο, όμως δεν άργησαν να βρουν εκ νέου ρυθμό σε άμυνα κι επίθεση, όπου με μπροστάρηδες τους Στρέλνιεκς, Παπαπέτρου έτρεξαν ένα επιμέρους 12-5 για να ξεφύγουν με 36-21 (στο 14’). Το εντυπωσιακό, ωστόσο για τον Ολυμπιακό ήταν ότι εκτός του Μπόμπι Μπράουν, ο οποίος δεν είχε αγωνιστεί, όλοι οι υπόλοιποι παίκτες είχαν πάρει χρόνο κι είχαν «φορτώσει» το αντίπαλο καλάθι! Παρά την μεγάλη επιθετικά προσπάθεια του Χρήστου Σαλούστρου ο Προμηθέας έδειχνε εγκλωβισμένος στην άμυνα των «κόκκινων» κι έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 33-44.

Στο δεύτερο μισό οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν με την ίδια επιθετική διάθεση που είχαν και στην αρχή του αγώνα, όμως αυτό ευνοούσε τον Ολυμπιακό που κατάφερνε να έχει μία διαφορά ασφαλείας (36-53 στο 24’). Ο Προμηθέας συνέχιζε να δείχνει εγκλωβισμένος στην άμυνα των «ερυθρολεύκων», ενώ το 3/18 τρίποντα -ήτοι 16%- αποτελούσε έναν από τους μεγαλύτερους «πονοκέφαλους» για τους γηπεδούχους (40-58 στο 26’). Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 62-46 μετατρέποντας την τελευταία περίοδο σε μία… διαδικαστική διαδικασία.

Ο Προμηθέας δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να δείξει ότι μπορεί να βρει τρόπο να απειλήσει συστηματικά το «ερυθρόλευκο» καλάθι, αντιθέτως οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με σερί 13-0 για να στείλουν τη διαφορά ακόμα και στο +29 (46-75 στο 35′). Κάπως έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 56-89 και τον Ολυμπιακό να κάνει το 3-0 παίρνοντας την πρόκριση για τους τελικούς της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 33-44, 46-62, 56-89.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μ. Γιατράς): Γκίκα 2, Φαγιέ 5, Σαλούστρο 12 (2), Πράθερ 10, Έλις 4, Λίποβι 6 (1), Τουντζιαράκης 5, Σκουφής, Γερομιχαλός 2, Δημάκος 6 (2), Χολ 4, Μαντζούκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 3 (1), Παπανικολάου 7 (2), Ρόμπερτς 9 (1), Μπόγρης 3, Ουίλτζερ 14 (2τριπ., 9ριμπ.), ΜακΛιν 8, Παπαπέτρου 2, Μιλουτίνοφ 6, Στρέλνιεκς 22 (5/6τριπ.), Πρίντεζης 6 (10ριμπ.), Μάντζαρης 9 (1).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πήρε… σκούπα και διεκδικεί κούπα ο Ολυμπιακός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.