Προμηθέας – ΑΕΚ 70-54: Την «έπνιξε» με σφιχτή άμυνα

Ο Προμηθέας έπαιξε τρομερή άμυνα, κράτησε χαμηλά την ΑΕΚ και με τη νίκη 70-54, έστειλε τη σειρά να κριθεί στο τελευταίο παιχνίδι την Παρασκευή (7/6) στο ΟΑΚΑ

Ο Προμηθέας είναι ζωντανός, έχει σφυγμό και φρόντισε να καταστήσει σαφές σε όλους με μία τρομερή εμφάνιση και νίκη 70-54 επί της ΑΕΚ.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από την αρχή του αγώνα. Δεν άφησαν περιθώρια στους φιλοξενούμενους και με ασφυκτική άμυνα έκαναν το 2-2 στη σειρά.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Τερέλ Παρκς. Ο σέντερ του Προμηθέα έκανε εξαιρετικό παιχνίδι κι αυτό φαίνεται και από τα νούμερα του.

Ο Παρκς είχε 16 πόντους με 7/9 δίποντα και 2/4 βολές, ενώ είχε επίσης 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Και όλα αυτά σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Από την ΑΕΚ δεν διακρίθηκε κανείς και δεν είναι υπερβολή αυτό, αφού κανείς δεν μπόρεσε να ξεφύγει από τη μετριότητα και να βοηθήσει ουσιαστικά την ομάδα του.

Ο Προμηθέας έβγαλε από την αρχή του αγώνα πολύ ενέργεια μέσα στο γήπεδο. Έπαιξε «σκυλίσια» άμυνα, κυνήγησε τους παίκτες της ΑΕΚ σε όλο το μήκος και των πλάτος των γραμμών και τους οδήγησε σε πολλά λάθη και σε κάκιστες επιλογές στην επίθεση.

Το 19-14 της πρώτης περιόδου είχε ανάλογη συνέχεια και στη δεύτερη, όπου ο Προμηθέας άρχισε σιγά αλλά σταθερά να χτίζει μία διαφορά.

Οι Παρκς και Λίποβι έδωσαν σημαντικές λύσεις και το σκορ του ημιχρόνου ήταν στο 38-29 για τους γηπεδούχους.

Προμηθέας – ΑΕΚ: Μείωσε η Ένωση, αλλά μέχρι εκεί…

Η ΑΕΚ έβγαλε σφυγμό στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Μπήκε αρκετά δυνατά και ψυχωμένα και με μπροστάρη τον Σαντ Ρος μείωσε μέχρι και τους τρεις πόντους (40-37).

Παρ’ όλα αυτά, ο Προμηθέας αντέδρασε εκ νέου και πήγε τη διαφορά στο +7 για το τέλος της τρίτης περιόδου (51-44).

Στην τέταρτη όμως, η ΑΕΚ δεν βγήκε ουσιαστικά ποτέ στο γήπεδο. Με τραγικά ποσοστά ευστοχίας και μόλις δέκα πόντους σε όλο το δεκάλεπτο δεν μπορούσε να ελπίζει σε κάτι καλύτερο.

Ο Προμηθέας βρήκε σημαντικά τρίποντα με τους Κασελάκη, Γκίκα και Λίποβι και πήρε τη νίκη, έκανε το 2-2 και όλα θα κριθούν την Παρασκευή (7/6) στο ΟΑΚΑ.

Όποια ομάδα προκριθεί θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στους τελικούς που θα αρχίσουν την Κυριακή (9/6).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 38-29, 51-44, 70-54

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μάκης Γιατράς): Σαλούστρος 6, Μέιερ 11 (1), Χολ 2, Ελις 7, Μπράουν 7, Κασελάκης 6 (2), Γκίκας 4, Κατσίβελης, Τσαϊρέλης 2, Γερομιχαλός, Λίποβι 9 (2), Παρκς 16.

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Χάντερ 10, Τζέιμς 5 (1), Σαντ Ρος 12, Θίοντορ 12 (1), Γιορκ 5 (1), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 7, Λαρεντζάκης 3 (1), Εμπάκουε.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Προμηθέας – ΑΕΚ 70-54: Την «έπνιξε» με σφιχτή άμυνα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.