Προμηθέας- ΑΕΚ 77-75: Πρόκριση στην παράταση

Η ΑΕΚ πάλεψε για την ανατροπή αλλά «έπεσε» στην παράταση στην Πάτρα απέναντι στον Προμηθέα με 77-75.

Μετά από ένα σπουδαίο αγώνα ο Προμηθέας επικράτησε στην παράταση 77-75 της ΑΕΚ που πάλεψε για την ανατροπή κι έφτασε κοντά.

Ο Προμηθέας έκανε το 2-0 πολύ δύσκολα καθώς αν και προηγήθηκε με διψήφιες διαφορές (μέγιστη το +12) η ΑΕΚ επέστρεψε αφού εγκλώβισε τον αντίπαλό της σε μια ματς- απ ζώνη. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν με τη μεριά της «Ένωσης».

Και ειδικά το φινάλε ήταν απίστευτο καθώς η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει τη διαφορά που είχε φτάσει και σε διψήφιο αριθμό πόντων. Μάλιστα είναι χαρακτηριστικό ότι με 5’05’’ για το τέλος της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 65-56.

Όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν καλάθι με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να τρέξει σερί 9-0 με ένα τρίποντο του Κολόμ και 6 πόντους του Ανγκόλα. Μάλιστα ο Κολομβιανός με το σκορ στο 65-64 ευστόχησε σε μια βολή (42’’ για το τέλος) κι έχασε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Πάντως έκλεψε τη μπάλα (στα 31’’ για το φινάλε) αλλά έκανε λάθος. Ο Γκραντ (κορυφαίος παίκτης του Προμηθέα) έκλεψε με τη σειρά του (12’’ για τη λήξη) αλλά ο Προμηθέας δεν κατάφερε να κάνει επίθεση της προκοπής. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Η ΑΕΚ έδειχνε να έχει πάρει το ρυθμό και τη ψυχολογία της αναμέτρησης με το μέρος της μετά την επική ανατροπή της τελευταίας περιόδου και 2’38’’ πριν το τέλος βρέθηκε μπροστά με 73-70. Ένα «τρελό» σουτ του Ρέι στο τέλος του χρόνου επίθεσης έστειλε τον αγώνα ξανά στην ισοπαλία (73-73) και το θρίλερ συνεχιζόταν.

Ο Κολόμ είχε 2/2 βολές (73-75) αλλά ο Τζεράι Γκραντ μετά από επιθετικό ριμπάουντ ευστόχησε και ισοφάρισε (75-75) ενώ αστόχησε και στη βολή που θα έδινε προβάδισμα στον Προμηθέα.

Η ΑΕΚ είχε δύο άστοχες επιθέσεις (Κολόμ και Ανγκόλα) σε σουτ τριών πόντων και με 51’’ για το τέλος ο Σίμπσον έβαλε και πάλι μπροστά τον Προμηθέα (77-75) με 2/2 βολές.

Ο Χάμερ έκανε επιθετικό φάουλ στην επίθεση της ΑΕΚ και με 36’’ να απομένουν ο Προμηθέας είχε παράσταση νίκης. Όμως ο Άντριτς αστόχησε σε τρίποντο όπως και ο Ανγκόλα με αποτέλεσμα να γραφτεί το 2-0 και η πρόκριση για την ομάδα της Πάτρας