Προμηθέας- Άρης 62-82: Ισοπεδωτικός αυτοκράτορας (vid)

Ο Άρης πέτυχε σπουδαία νίκη στην έδρα του Προμηθέα στην Πάτρα και πήρε μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Ο Άρης μέσα από την άμυνα του βρήκε ενέργεια και πανηγύρισε αυτή τη σπουδαία νίκη μέσα στην Πάτρα με 82-62 επί του Προμηθέα.

Ο Ολιβιέ Χάνλαν (17π.) και ο Τζέιμς Κέλι (18π.- 15 ριμπ.) ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Καστρίτη που είχε αρκετές απουσίες.

Ο Προμηθέας είχε σε πολύ κακή μέρα τους Ρέι, Γκραντ και Γκάντι, που δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν την ομάδας τους.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Προμηθέας μετά από την αλλαγή στη θέση του προπονητή υποδέχθηκε τον Άρη στην έδρα.

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους. Αλλά ο Άρης ήταν καλύτερος και έβρισκε πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι.

Μάλιστα βρέθηκε να προηγείται και με 8 πόντους (10-18 στο 7’). Ο Προμηθέας όμως αντέδρασε και με δικό του σερί 8-0 έφερε το παιχνίδι στα ίσα. (18-18 στο 9’).

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία και το σκορ ήταν 20-20.

Ο Άρης με τον Χάνλαν  (14π. στο πρώτο ημίχρονο) σε πολύ καλή μέρα και στο δεύτερο δεκάλεπτο έδειξε ότι είχε όρεξη να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο και να επιβάλει το δικό του ρυθμό.

Με το ίδιο μομέντουμ ο Άρης συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο βρέθηκε να προηγείται με 16 πόντους και να έχει τον απόλυτο έλεγχο.

Ο Προμηθέας επιθετικά ήταν πολύ κακός και δεν μπορούσε εύκολα να βρει το δρόμο προς το καλάθι.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 53-42 για τον Άρη.

Ο Χάνλαν και ο Κέλι ήταν η αρχή και το τέλος του Άρη μέσα στο παρκέ και έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ.

Αλλά ο τραυματισμός του στον αριστερό τετρακέφαλο τον υποχρέωσε να καθίσει στον πάγκο για να μην επιβαρυνθεί η κατάστασή του.

Οι γηπεδούχοι στα μέσα της τελευταίας περιόδου άρχισαν να διαβάζουν την άμυνα του αντιπάλου του και προσπάθησαν να μειώσουν.

Όμως ο Άρης είχε το μομέντουμ του αγώνα και τελικά πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στην φετινή Basket League.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο Άρης στο δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε ενέργεια από την άμυνα του και δεν επέτρεψε στον Προμηθέα να ξαναμπεί στο παιχνίδι και να διεκδικήσει τη νίκη. Ενώ και η κυριαρχία του στα ριμπάουντ έπαιξε σημαντικό ρόλο.

ΤΑ ΣΤΑΣΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Ο Άρης κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια και δεν άφησε ριμπάουντ να πάει χαμένο. Και παρά το γεγονός ότι είχε περισσότερα λάθη αντί για ασίστ με την ευστοχία του στα δίποντα έφτασε στη νίκη.

Ενώ από τα στατιστικά του Προμηθέα ξεχώρισε η αστοχία της ομάδας της Πάτρας πίσω από τη γραμμή των 6.75μ και τα 5/32 τρίποντα.

Ο MVP: Ο Τζέιμς Κέλι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 30-36, 42-53, 62-82

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ντούβας): Ρέι, Γκραντ 5, Γκάντι 4, Ρογκαβόπουλος 2, Μάιλς 8, Σβαρτζ, Χαντ 16, Αγραβάνης 13, Γκίκας 3, Γιαννόπουλος 8, Τανούλης 3, Μπαζίνας

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 20, Λόκετ 11, Γουίλιαμς 7, Χάνλαν 17, Κέλι 18 (15 ριμπ.), Τζουίστον, Καμάρας, Πετανίδης, Νετζίπογλου 9, Κώττας