Προμηθέας- Άρης 90-69: Απόρθητη Πάτρα με στρατηγό Γκραντ

Για περίπου 30 λεπτά ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός αλλά όταν ο Προμηθέας πάτησε το… γκάζι εξαφανίστηκε από τα μάτια του αντιπάλου του και «καθάρισε» εύκολα τον αγώνα (90-69).

Με τον Τζέριαν Γκραντ να είναι… στρατηγός, ο Προμηθέας βελτίωσε κι άλλο το ρεκόρ του (11-5). Ο Άρης βρίσκεται στο 6-13 κι έμεινε με την καλή προσπάθεια για μεγάλο μέρος του αγώνα. Οι Πατρινοί έφτασαν στο 8-0 εντός έδρας και είναι η μόνη ομάδα που δεν έχει εντός έδρας απώλεια.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Μερικές «εκρήξεις» του Προμηθέα, αμυντικά κι επιθετικά, στο δεύτερο και στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετές για να κρίνουν τον αγώνα. Υπέρ της πληρέστερης και ποιοτικότερης ομάδας.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα με ένα 7-0 ικαι στη συνέχεια με 19-13 στο 8’. Οι Θεσσαλονικείς ολοκλήρωσαν μια εξαιρετική πρώτη περίοδο με 26-19 κι έδειχναν ικανοί να απειλήσουν τον Προμηθέα. O Άρης πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του (29-21) τα αδέρφια Γκραντ πήραν φόρα.  Με Αμερικανούς να πετυχαίνουν τους 11 από τους 13 πόντους της ομάδας τους ως το 14’, ο Προμηθέας πέρασε μπροστά με 33-32. Και με ένα σερί 9-0 στα τελευταία τέσσερα λεπτά του ημιχρόνου το σκορ πήγε στο 49-40!  Οι Πατρινοί είχαν 7/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο όπου κυριάρχησαν πλήρως (επιμέρους σκορ 30-14).

Ο Άρης έβγαλε αντίδραση με την καλή του άμυνα και μείωσε σε 54-53 στο 26’ αλλά μέσα σε ένα λεπτό (!) ο Προμηθέας με σερί 9-0 «πέταξε» στο 63-53. Ο Άρης επέστρεψε και μείωσε 65-60 στο τέλος της 3ης περιόδου μένοντας έτσι σταθερά μέσα στον αγώνα.

Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 65-62 αλλά απ’ εκείνο το σημείο και μετά έχασαν την επαφή με το σκορ. Ο Προμηθέας με επιμέρους σκορ 15-2 ξέφυγε 80-64 και όλα τελείωσαν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Προσέξτε το επιμέρους σκορ στην δεύτερη και στην τέταρτη περίοδο: 55-23 για τον Προμηθέα. Στην πρώτη και στην τρίτη περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 35-46 για τον Άρη!

Ο MVP: Ο Τζέριαν Γκραντ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-26, 49-40, 65-60, 90-69

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελίς 14, Έβανς 10, Δ.Αγραβάνης 11, Τζέριαν Γκραντ 18, Γιαννόπουλος 2, Τζεράι Γκραντ 12, Λούντζης 6, Γ. Αγραβάνης 4, Φορντ 3, Χριστοδούλου 4, Αθηναίου 4, Μπαζίνας 2

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης):  Φλιώνης 5, Κουζέλογλου 7, Τσάλμερς 6, Ντραγκίσεβιτς 13, Σταμάτης 7, Σλαφτσάκης, Μιλόσεβιτς 4, Χαριτόπουλος 6, Καλαϊτζίδης, Λιτλ 3

Προμηθέας

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Προμηθέας- Άρης 90-69: Απόρθητη Πάτρα με στρατηγό Γκραντ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College