Προμηθέας – Ήφαιστος 73-68: Νίκη με τα χίλια ζόρια

Ο Προμηθέας υπέταξε στο τέλος τον Ήφαιστο με 73-68 στην Πάτρα

Ο Προμηθέας βρήκε σθεναρή αντίσταση από τον Ήφαιστο Λήμνου στην Πάτρα, όμως στο τέλος βρήκε τις λύσεις για να επικρατήσει με 73-68 σε αγώνα για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Η αχαϊκή ομάδα έφθασε στις 14 νίκες και συνεχίζει τη δική της μάχη, για μια θέση στην πρώτη 4άδα της κανονικής περιόδου.

Στην αντίπερα όχθη η ομάδα της Λήμνου πάλεψε για την 5η εκτός έδρας νίκη της, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο, ξέμεινε από σκορ, σημειώνοντας μόλις οκτώ πόντους.

Καθοριστικό ρόλο στη νίκη του Προμηθέα έπαιξε ο Δημήτρης Κατσίβελης. Με λέι αο και τρίποντο έκανε το 70-67 για τους γηπεδούχους, 2:28 πριν από το τέλος, φέρνοντας και την ανατροπή.

Προηγουμένως ο Ήφαιστος με πολύ καλό τρίτο 10άλεπτο είχε προηγηθεί 60-57, ενώ η νησιωτική ομάδα έφθασε σε δύο περιπτώσεις στο +6 στο 4ο δεκάλεπτο, 63-56 και 66-60, 7:25 πριν από το τέλος.

Οι γηπεδούχοι σε εκείνο το σημείο αφυπνίστηκαν, αμέσως με πρωταγωνιστή τον Λίποβι μείωσαν σε 65-66 (6:17), πριν αναλάβει δράση ο Κατσίβελης.

Ο Τέρεκ Παρκς με 13 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ είχε την πιο γεμάτη απόδοση για τους γηπεδούχους, που είχαν άλλους τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Σιν Έβανς (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Τάιρον Μπρέιζελτον (14π.) ήταν οι καλύτεροι για τον Ήφαιστο.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-38, 57-60, 73-68

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Σαλούστρος 4, Κατσίβελης 12 (2), Μέιερ 13 (3), Λίποβι 13 (2), Έλις 2, Κασελάκης 6 (1), Γκίκας 3 (1), Τσαϊρέλης 4, Παρκς 13, Μπράουν 3.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 4, Έβανς 12, Γουίγκινς 4, Μπρέιζελτον 14 (1), Φρεϊμάνις 6 (1), Μανωλόπουλος, Μούρτος 8, Σταμάτης 11 (2), Διαμαντάκος 2, Χαριτόπουλος, Σμιθ 7 (1).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Προμηθέας – Ήφαιστος 73-68: Νίκη με τα χίλια ζόρια», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.