Προμηθέας- Λάρισα 81-63: Τελείωσε από το πεντάλεπτο!

Από το πρώτο πεντάλεπτο ο Προμηθέας είχε καθαρίσει τον αγώνα με τη Λάρισα στην Πάτρα, πριν φτάσει στο τελικό 81-63.
Προμηθέας- Λάρισα 81-63:  Τελείωσε από το πεντάλεπτο!

Από το πρώτο πεντάλεπτο ο Προμηθέας είχε καθαρίσει τον αγώνα με τη Λάρισα στην Πάτρα, πριν φτάσει στο τελικό 81-63. Με κεκτημένη ταχύτητα οι Πατρινοί από το θρίαμβο στο ΟΑΚΑ, η Λάρισα φάνηκε όταν μπήκαν τα περιφερειακά σουτ.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Προμηθέας προηγήθηκε 14-0 στο 5’ και 19-3 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ποτέ από τους φιλοξενούμενους.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Αυτός ο αγώνας σα να… τελείωσε νωρίς.Ο Προμηθέας προηγήκε 14-0 στο 5’ και οι φιλοξενούμενοι σκόραραν για πρώτη φορά με τον Γκόρντον στο 5’30’’. Οι Πατρινοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 19-3 ενώ στη δεύτερη περίοδο συνέχισαν την απόλυτη υπεροχή: 28-7 και 38-17 στο ημίχρονο.

Ο Προμηθέας είχε 17 πόντους από τα λάθη του αντιπάλου ενώ η Λάρισα είχε 0/13 τρίποντα στο πρώτο εικοσάλεπτο. Να υπενθυμίσουμε ότι οι Θεσσαλοί έχουν όπλο τα σουτ τριών πόντων και είναι η πρώτη ομάδα στο πρωτάθλημα σ’ αυτή την κατηγορία.

Η Λάρισα προσπάθησε να δώσει σημάδια ζωής στην επανάληψη, έβαλε και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα αλλά ο Προμηθέας είχε τον έλεγο. Στο 28’ τα σκορ ήταν 52-37 και στο 30’ ήταν 58-45 καθώς η Λάρισα στο τρίτο δεκάλεπτο είχε 5/9 τρίποντα.. Η Λάρισα κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφιο (58-49) στις αρχές της τελευταίας περιόδου αλλά ο Προμηθέας έφυγε και πάλι με 68-54 στο 35’. Δε μπορούσε ν’ αλλάξει τίποτα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Η Λάρισα είχε 0/13 τρίποντα στο πρώτο μέρος και 6/13 στην επανάληψη και κατάφερε κάπως να φανεί στον αγώνα.

Ο MVP: Ο Μιχάλης Λούντζης… Πλέον έχει σταθεροποιηθεί σε υψηλό επίπεδο και κάνει πολλές δουλειές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-3, 38-17, 58-45, 81-63

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 8, Λούντζης 11, Έβανς 10, Δ. Αγραβάνης 17, Τζέριαν Γκραντ 3, Αγκμπελίς 2, Γ. Αγραβάνης 3, Χριστοδούλου 3, Κουρουπάκης, Αθηναίου 16, Μίλερ 7, Μπαζίνας

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 12, Ρας 13, Κώττας 7, Μούρτος, Σπυρόπουλος 3, Μόσιαλος, Σμιθ 5, Καμάρας, Γουόσπαν 12, Καμπερίδης 3, Παπαδάκης, Γκόρντον 8.θηκε ποτέ από τους φιλοξενούμενους

Σε λίγο περισσότερα…

Προμηθέας

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Προμηθέας- Λάρισα 81-63: Τελείωσε από το πεντάλεπτο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College