Προμηθέας- Λάρισα 91-77: Διαφορά ποιότητας

Ο Προμηθέας με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο πήρε τη νίκη στην Πάτρα με 91-77 κόντρα στην Λάρισα.

Ο Προμηθέας επέστρεψε στις νίκες και αρχίζει να δείχνει τα δείγματα γραφής που θέλει να παρουσιάσει ο Λούις Κασιμίρο.

Το μπάσκετ που παίζει η ομάδα της Πάτρας χαίρεσαι να το βλέπεις και με τον καιρό οι Πατρινοί χτίζουν τη χημεία τους.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ:  Ο Προμηθέας στην τρίτη περίοδο αποφάσισε να επιβάλει τον ρυθμό του και με τον Τζεράι Γκραντ και τον Κέντρικ Ρέι να κάνουν τη διαφορά για τους Πατρινούς.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Προμηθέας πατούσε καλύτερα στο παρκέ και είχε τον έλεγχο. Για αυτό κατάφερε να προηγηθεί με 10 πόντους στα μισά της περιόδου (16-6 στο 5’’).

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Λάρισα έκανε ένα 7-0 (16-13 στο 7’) και ισορρόπησε την κατάσταση.

Μάλιστα βρέθηκε να προηγείται και με 19-18, 48 δευτερόλεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Τελικά η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 20-19 για τον Προμηθέα μετά το εύστοχο σουτ του Γκάντι.

Ο ίδιος ρυθμός συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Ο Τζεράι Γκραντ έδινε πολλές λύσεις στην άμυνα και δεν άφηνε ριμπάουντ να πάει χαμένο.

Με δύο τρίποντα ο Προμηθέας πήρε «ανάσα» πέντε πόντων (40-35 στο 19’). Μια διαφορά που διατήρησε μέχρι το τέλος της περιόδου.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 42-37 για τον Προμηθέα.

Ο Τζεράι Γκραντ στο πρώτο ημίχρονο ήταν εκπληκτικός, έχοντας κάνει double double με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Στην τρίτη περίοδο ο Προμηθέας μπήκε αποφασισμένος να ελέγξει τον αγώνα. Μέσα από την άμυνα του κατάφερε βρει ρυθμό και να χτίσει διαφορά. Ο Κέντρικ Πέρι ήταν εξαιρετικός και στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 69-57

Στην τέταρτη περίοδο ο Προμηθέας συνέχισε με το ίδιο μομέντουμ και φαινόταν να έχει βάλει γερές βάσεις για τη νίκη. Οι Πατρινοί δεν επέτρεψαν στη Λάρισα να ξαναμπεί στο παιχνίδι κι έτσι πήραν τη νίκη.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Τα 12 ριμπάουντ του Τζεράι Γκραντ στο πρώτο ημίχρονο και οι 10 πόντοι (τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ). Αλλά και οι 29 πόντοι που σκόραρε ο Κέντρικ Πέρι. Οι 18 μάλιστα ήταν στο πρώτο ημίχρονο.

Από τη Λάρισα ξεχώρισαν οι αριθμοί των Χάντσον (24 πόντοι) και το double double του Κρουμπάλι (11 πόντοι και 13 ριμπάουντ).

MVP: Ο Τζεράι Γκραντ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 42-37, 69-57, 91-77

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κασιμίρο): Ρέι 29, Γκραντ 14, Γκάντι 6, Ρογκαβόπουλος 5, Μάιλς 6, Σβαρτζ 3, Χαντ 10, Αγραβάνης 5, Γιαννόπουλος 10, Μπαζίνας 3

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάσιγκτον 2, Χάντσον 24, Θριτ, Σαχπατζίδης, Ζάρας 12, Κρουμπάλι 11, Τσαϊρέλης 12, Βισσαρίου, Σπυρόπουλος, Σπαν 11, Καράμπελας 5

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Προμηθέας- Λάρισα 91-77: Διαφορά ποιότητας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.