Προμηθέας – Ολυμπιακός 77-80: Με την… ψυχή στο στόμα

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε δυσκολίες στο τέλος, αλλά συνολικά ήταν καλύτερος και πιο ψύχραιμος και νίκησε με τον Προμηθέα με 77-80

Ο Ολυμπιακός μπορεί να δυσκολεύτηκε σε μεγάλα διαστήματα της αναμέτρησης, αλλά στο τέλος κατάφερε να επικρατήσει του Προμηθέα στην Πάτρα με 77-80.

Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν χωρίς τους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη, αλλά είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Παπανικολάου, Λεντέι, Σπανούλη και τον Μπόγρη που κάλυψαν επάξια το κενό τους.

Τα πράγματα ήταν ιδανικά για τον Προμηθέα στο πρώτο δεκάλεπτο, που λειτούργησε πολύ καλά η επίθεσή του, αλλά ήταν και αρκετά αποτελεσματικός στην άμυνα και γι’ αυτό ήταν μπροστά με έξι πόντους, 23-17.

Μάλιστα η καλή εικόνα συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, όταν ο Προμηθέας πήγε το σκορ στο 29-17 στο 13’.

Ωστόσο κάπου εκεί ο Ολυμπιακός ανέλαβε δράση. Αρχικά άρχισε να παίζει άμυνα και στη συνέχεια βρήκε λύσεις στην επίθεση. Οι Μπόγρης και Παπανικολάου, με άξιο συμπαραστάτη τον Λεντέι γύρισαν το ματς και το ημίχρονο βρήκε μπροστά τον Ολυμπιακό με 41-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά και στο +10, αλλά ο Προμηθέας βρήκε το σθένος και απάντησε κι έκανε 52-57 για το τέλος του τρίτης περιόδου.

Παρόμοια εικόνα είχαμε και στην 4η περίοδο, όταν οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν και πάλι γκάζι και έφτασαν στο +12 (59-71). Ο Προμηθέας όμως και πάλι δεν παράτησε το ματς.

«Ροκάνισε» τη διαφορά και με συνεχόμενα καλάθια στο τέλος, έφτασε στο 75-77, με 28 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ωστόσο δεν είχε καλές επιλογές και εν τέλει, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη με 80-77.