Προμηθέας – Πανιώνιος 104-67: Έστησε πάρτι

Ο Προμηθέας έκανε ό,τι ήθελε με αντίπαλο τον Πανιώνιο στην Πάτρα, επικρατώντας με 104-67

Επιβλητικός ο Προμηθέας Πάτρας πρόσφερε πλούσιο θέαμα, νικώντας τον Πανιώνιο με 104-67 στο «Δ. Τόφαλος» για την 25η αγωνιστική της Basket League.

Η 16η νίκη για την αχαϊκή ομάδα στην κανονική περίοδο σημαίνει ένα ακόμα βήμα για την είσοδο στην 4άδα.

Ειδικά,  μάλιστα μετά την ήττα τόσο του Περιστερίου στο Ρέθυμνο, όσο και του ΠΑΟΚ, των χιλίων προβλημάτων, από τον Κολοσσό στο «Παλατάκι».

Όμως, όλα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική (12/5) καθώς ο Προμηθέας θα φιλοξενηθεί από τον Ολυμπιακό.

Ο αγώνας εξελίχθηκε σε μονόλογο από τα πρώτα λεπτά, με τους παίκτες του Προμηθέα να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με 13 τρίποντα σε 30 προσπάθειες και 31 ασίστ.

Ο Ρίον Μπράουν ήταν ο πρώτος σκόρερ, έχοντας 29 πόντους (7/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα), μεστή ήταν η παρουσία του Δημήτρη Κατσίβελη με 15 πόντους (3/4 δίποντα, 3/τρίποντα) και εννέα ριμπάουντ.

Ο Νώντας Παπαντωνίου με 27 πόντους (6/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα) ήταν ο μόνος που διασώθηκε από τον απογοητευτικό Πανιώνιο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 11-0 στο άψε σβήσε, πήγαν στο 20-3 (6’) και στο 33-12 στο 10ο λεπτό.

Η δεύτερη περίοδος αποτέλεσε και το μόνο σημείο αντίδρασης των φιλοξενούμενων, μειώνοντας τη διαφορά στους 13 πόντους (47-34).

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε ελεύθερο, με τη διαφορά να φθάνει και πάλι το +20 στο 3ο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Προμηθέα να πατάνε το γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ να φθάνει στο 100-60 και ο αγώνας να ολοκληρώνεται στο 104-67.

Τα δεκάλεπτα: 33-12, 47-34, 68-49, 104-67

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης (3), Μέγιερ 6 (2), Λίποβι 12 (2), Έλις 6, Μπράουν  29 (4), Σαλούστρος 13 (1), Κασελάκης 10, Γκίκας, Τσαϊρέλης 3, Γερομιχαλός, Σανδραμάνης 7 (1), Παρκς 3.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 27 (4/7 τρίποντα), Δίπλαρος 10 (1), Ντόρσεί 10 (17 ριμπάουντ), Καμπερίδης 2, Όστιν 3 (1), Καμαριανό, Καραμαλέγκος 2, Δημητρακόπουλος, Ρουμελιώτης 2, Χουγκάζ 7 (1), ΜακΚί 4.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Προμηθέας – Πανιώνιος 104-67: Έστησε πάρτι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.