Προμηθέας – ΠΑΟΚ 82-59: Έκανε πάρτι, έχασε την ευκαιρία

Ο Προμηθέας νίκησε κατά κράτος τον ΠΑΟΚ, 82-59 κι έκανε σημαντικό βήμα για να είναι στην 4άδα της κανονικής περιόδου στην Basket League

Ο Προμηθέας έκανε ό,τι ήθελε τον ΠΑΟΚ, νίκησε με 82-59, κάνοντας σημαντικό βήμα για να βρεθεί στην 4άδα της κανονικής περιόδου, όμως έχασε την ευκαιρία να καλύψει την ήττα των 25 πόντων από τον αγώνα στη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα της Πάτρας, μετά το Περιστέρι, δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να καλύψει και το -25 (81-56) της ήττας από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία και να έχει το πλεονέκτημα στην περίπτωση ισοβαθμίας, αλλά στο τέλος ο «Δικέφαλος» έσωσε τουλάχιστον αυτό από την τραγική του εμφάνιση στο «Δ. Τόφαλος».

Η διαφορά δεν άργησε να «χτιστεί», ο Προμηθέας έφθασε στο +25 (48-23), 1:30 πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, δείχνοντας ικανός να φθάσει στον μεγάλο στόχο.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με διαφορά 33 πόντων, 65-32, στο 27ο λεπτό, όμως σε εκείνο το σημείο, είτε από ενθουσιασμό, είτε από βεβιασμένες επιλογές, δεν σταθεροποίησαν το πλεονέκτημα που είχαν αποκτήσει.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό, με 9-1 κατέβασαν το σκορ στο 66-41 και στο τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά φλέρταρε γύρω από το +25 των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 20-6, κατέβασαν το σκορ στο 71-52, ο Προμηθέας ξαναπήγε στο +25 (77-52), ο Γκίκας με τρίποντο έκανε το +26 (80-54), στο 38’, ο Μαργαρίτης με τρίποντο έδωσε ανάσα στον ΠΑΟΚ (81-59) στα 48’’ και τελικά η μπίλια έκατσε στο +23 (82-59).

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 49-26, 66-41, 82-59

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 14 (2), Μέιερ 10 (2), Λίποβι 2, Έλις 12, Μπράουν 2, Σαλούστρος 12 (1), Κασελάκης 7 (1), Κατσίβελης 7 (1), Γερομιχαλός, Χολ 7 (1), Παρκς 5.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 13 (1), Κόνιαρης, Τέπιτς, Γκος 6 (1), Τζέφερσον, Ζάρας 4, Μαργαρίτης 11 (1τρ., 10ριμπ.), Τσόχλας 4 (1), Σχίζας 6, Γκάρετ 4, Χάτσερ 9 (2), Τζόουνς 2.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Προμηθέας – ΠΑΟΚ 82-59: Έκανε πάρτι, έχασε την ευκαιρία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.