Προμηθέας Πάτρας- Λάρισα 83-78: Παράταση για την 3η θέση

O Προμηθέας κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη απέναντι στη Λάρισα, που πάντως είχε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι να τραυματιστούν οι Μούντι και Καράμπελας στην τελευταία περίοδο

Ο Προμηθέας νίκησε την Λάρισα και η σειρά των αγώνων που θα κρίνουν την 3η θέση στη βαθμολογία της Basket League πήρε παράταση

Το τελικό 83-78 με το οποίο ο Προμηθέας επικράτησε των Θεσσαλών ήταν αποτέλεσμα αρκετών ανατροπών. Η ομάδα της Πάτρας κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά 10 πόντων στο πρώτο ημίχρονο αλλά οι Θεσσαλοί απάντησαν και όχι απλώς επέστρεψαν αλλά πέρασαν και μπροστά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Λάρισα κυριάρχησε πλήρως και προηγήθηκε 62-56 στο 30’ αλλά απ’ εκεί και μετά άρχισαν τα προβλήματα. Οι τραυματισμοί των Στέφαν Μούντι και Ζώη Καράμπελα στην τελευταία περίοδο (ο Αμερικάνος επέστρεψε αλλά δεν ήταν σε καλή κατάσταση) άλλαξε τις ισορροπίες. Η Λάρισα αποδιοργανώθηκε, ο Προμηθέας άρχισε να επιστρέφει στον αγώνα και βρήκε μεγάλα σουτ, ειδικά με τον Γκίκα και στο τέλος με τον Αγραβάνη προκειμένου να «γυρίσει» την κατάσταση και να φτάσει στη νίκη.

Η Λάρισα πήρε κάποιες λύσεις με τα σουτ του Γκριν αλλά από τη στιγμή που «κόπηκε στα δύο» με τους τραυματισμούς των δύο πόιντ γκαρντ, όλα άλλαξαν. Κι όταν προηγήθηκε 77-76 με 1’40’’ πριν το τέλος δε μπόρεσε να βρει κάτι παραπάνω από μια βολή του Χάντσον στο χρόνο που απέμεινε.

Ο τέταρτος αγώνας είναι προγραμματισμένος για την Τρίτη (21/6) στη Λάρισα κι εκεί θα μάθουμε αν οι Θεσσαλοί θα κατακτήσουν την 3η θέση στην Basket League ή αν ο Προμηθέας θα καταφέρει να ντουμπλάρει τις νίκες του και να οδηγηθούμε σε πέμπτο αγώνα στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 40-38, 56-62, 83-78

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Δ.Αγραβάνης 25, Γκίκας 7, Σίμπσον 14, Φόστερ 9, Τανούλης 4, Ρέι, Γκραντ, Γ.Αγραβάνης 9, Λάγιος 1, Άντριτς 14, Μπαζίνας

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 5, Κρουμπάλι 15, Καράμπελας 13, Μάριτς 5, Μούντι 6, Τσαϊρέλης 18, Γκριν 13, Παπαντωνίου 3, Μπέρζινς

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Προμηθέας Πάτρας- Λάρισα 83-78: Παράταση για την 3η θέση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.