Προμηθέας- Περιστέρι 66-83: Ρεσιτάλ και break

Το Περιστέρι έκανε σπουδαία εμφάνιση στην Πάτρα και έφυγε με τη νίκη, επικρατώντας του Προμηθέα με 83-66 στον πρώτο αγώνα της φάσης των πλέι οφ.

Το Περιστέρι έκανε σπουδαία εμφάνιση στην Πάτρα και έφυγε με τη νίκη, επικρατώντας του Προμηθέα με 83-66 στον πρώτο αγώνα της φάσης των πλέι οφ. Τρομερή δουλειά από τον Σωτήρη Μανωλόπουλο που είχε συγκεκριμένο αμυντικό πλάνο και είχε προετοιμάσει σωστά την ομάδα του.

Το Περιστέρι έκανε το πρώτο βήμα και προσηλωμένο στο αμυντικό του πλάνο έφυγε με τη νίκη από την Πάτρα. Ο Προμηθέας ήταν πολύ άστοχος από τη γραμμή των 6,75μ. με τον Δημήτρη Αγραβάνη να έχει 3/4 τριποντά και 0/17 ο υπόλοιπος Προμηθέας με 0/7 ο Κλαβέλ, που δεν βρέθηκε σε καλή μέρα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η άμυνα του Περιστερίου ήταν αυτό και μαζί με τις καλύτερες συνεργασίες που είχε στην επίθεση (κάτι που φαίνεται και από τις διπλάσιες ασίστ).

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και θέλησε να επιβάλει το δικό του ρυθμό στο παρκέ. Το Περιστέρι δυσκολευόταν να βρει το δρόμο προς το καλάθι.

Στα μέσα της περιόδου η ομάδα του Μανώλοπουλου έτρεξε ένα σερί 8-0 (από 9-3 στο 4:40’’ σε 9-11 στο 6:45’’) και κατάφερε να πάρει τον έλεγχο.

Μάλιστα συνέχισε με τον ίδιο μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα (19-24).

Οι Πατρινοί στη δεύτερη περίοδο μείωσαν τη διαφορά και το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι. Χαρακτηριστικό είναι ότι και οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες από τη γραμμή των 6.75μ. και δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα πόντους από μακρινά σουτ.

Το Περιστέρι εκμεταλλευόμενο τα πολλά λάθη του Προμηθέα (10 στο ημίχρονο) κατάφερε να χτίσει μια διαφορά, με την οποία πήγε και στα αποδυτήρια με το υπέρ του +9 (34-43).

Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων στο πρώτο ημίχρονο βρήκε 18 πόντους από λάθη του Προμηθέα και 11 από αιφνιδιασμό, καθώς έκλεψε 7 φορές τη μπάλα στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Το Περιστέρι συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να διατηρήσει τα ηνία του αγώνα με τους Τζόουνς και Γκουτιέρεζ να δίνουν το δικό τους θέαμα στο παρκέ.

Ο Προμηθέας κατάφερε να πλησιάσει, αλλά και πάλι η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχε τον πρώτο λόγο και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 60-53 για το Περιστέρι.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθειά τους να μειώσουν, αλλά ο Βαγγέλης Μάντζαρης είχε διαφορετική άποψη και με τρια τρίποντα έδωσε «ανάσες» στην ομάδα του Περιστερίου και η διαφορά έφτασε τους 12 πόντους (57-69 στο 34”).

Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Προμηθέας έσφιξε την άμυνα και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά (66-71 στο 36”). Τζόουνς και Πέτεγουεϊ και πάλι έδωσαν αέρα δέκα πόντων στο Περιστέρι και έκοψαν τα φτερά του Προμηθέα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά άστοχοι από τη γραμμή των 6,75μ. με τον Δημήτρη Αγραβάνη να έχει 3/4 τριποντά και 0/17 ο υπόλοιπος Προμηθέας με 0/7 ο Κλαβέλ

Ο MVP: Ο Τρε ΜακΛιν

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-24, 34-43, 60-53, 83-66

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελίς 2, Κλαβέλ 6, Δ. Αγραβάνης 15, Τζέριαν Γκραντ 15, Γιαννόπουλος 2, Τζεράι Γκραντ 15, Λούντζης 4, Γ. Αγραβάνης 3, Φορντ 2, Χριστοδούλου 2, Μπαζίνας

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 10, Τσαϊρέλης 2, ΜακΛιν 16, Τζόουνς 20, Γκουτιέρεζ 10, Σκορδίλης 2, Φορντ 7, Σαλούστρος 2, Καράμπελας , Κρόκετ 5, Μάντζαρης 9

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Προμηθέας- Περιστέρι 66-83: Ρεσιτάλ και break», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.