Προμηθέας- Περιστέρι 75-58: Μεταμόρφωση και παραμόρφωση

Ο Προμηθέας Πάτρας έδειξε ότι βρίσκεται στο σωστό δρόμο και πήρε τη νίκη κόντρα στο Περιστέρι, επικρατώντας 75-58 για την 9η αγωνιστική της Basket League.  O Προμηθέας ήταν μεταμορφωμένος προς το καλύτερο και διέλυσε το Περιστέρι που πέτυχε μόνο 23 πόντους στο δεύτερο μέρος. Και όσο περνάει ο καιρός είναι λες και παραμορφώνεται αφού αντί...

Ο Προμηθέας Πάτρας έδειξε ότι βρίσκεται στο σωστό δρόμο και πήρε τη νίκη κόντρα στο Περιστέρι, επικρατώντας 75-58 για την 9η αγωνιστική της Basket League.

O Προμηθέας ήταν μεταμορφωμένος προς το καλύτερο και διέλυσε το Περιστέρι που πέτυχε μόνο 23 πόντους στο δεύτερο μέρος. Και όσο περνάει ο καιρός είναι λες και παραμορφώνεται αφού αντί να βελτιώνεται, χειροτερεύει.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η ομάδα του Μάκη Γιατρά με ένα επιμέρους σερί 24-9 από το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ και να χτίσει την υπέρ του διαφορά.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Το καλό ξεκίνημα του Περιστερίου που προηγήθηκε 0-8 (6:52’ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου) έδωσε αυτοπεποίθηση στους φιλοξενούμενους. Ο Προμηθέας έβγαλε αντίδραση και κάλυψε τη διαφορά. Τελικά η πρώτη περίοδος έληξε 17-13 για το Περιστέρι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό. Στα μέσα της περιόδου ο Προμηθέας βρήκε κάποια ελεύθερα σουτ του Χάρη Γιαννόπουλου και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στον πόντο (24-25, 5:12’).

Οι Πατρινοί είχαν αρκετές ευκαιρίες να μειώσουν περισσότερο, ωστόσο σπατάλησαν πολλές μπάλες. Αντίθετα το Περιστέρι έβρισκε τον τρόπο να σκοράρει. Ο Χάρης Γιαννόπουλος με δύο δικά του τρίποντα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (35-35) λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου ο Προμηθέας πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ με τρίποντο του Αγραβάνη και ο καλός ρυθμός συνεχίστηκε με ένα σερί 7-0 των Πατρινών στην τρίτη περίοδο, με το σερί συνολικά να είναι 13-0 από το τέλος της δεύτερης περιόδου. Το Περιστέρι μέχρι να βάλει ο Μπουρουσης  καλάθι έμεινε 4’30” χωρίς πόντο.

Ο Ιάν Μίλερ με πέντε δικούς του πόντους έδωσε στον Προμηθέα για πρώτη φορά διψήφια διαφορά, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 51-40. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Προμηθέα να προηγείται με 53-44.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης πάλι με δικά του τρίποντα ο Προμηθεας ξεκίνησε την περίοδο και εκτόξευσε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +15 (59-44). Το επιμέρους που έτρεχαν οι Πατρινοί ήταν 24-9!

Το Περιστέρι δεν τα παράτησε και προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά εκεί μίλησε ο Γιάννης Αθηναίου και με δύο τρίποντά του η διαφορά πήγε πάλι στους 15.

Η διαφορά κατάφερε να πέσει στους 9, με τα τρίποντα των Χάροου και Πέτεγουεϊ, 3:25’ πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Ιαν Μίλερ με δικό του γκολ- φάουλ έγραψε τον επίλογο στο παιχνίδι με το Περιστέρι, υπογράφοντας τη νίκη για τους Πατρινούς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Προμηθέας έχει 8 κλεψίματα και 15 πόντους από αιφνιδιασμό, κάτι λιγότερο από τους μισούς πόντους που σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο.

Ο MVP: Ο Ιαν Μίλερ ήταν εξαιρετικός έχοντας 20 πόντους, με 5/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 4/5 βολές συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη των Πατρινών. Επίσης ο Αμερικανός μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-17, 35-35, 53-44, 74-58

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελίς 2, Αγραβάνης Δ. 14 (3), Αθηναίου 6 (2), Γιαννόπουλος 15 (3), Μίλερ 20 (2), Γκραντ 4, Λούντζης 3 (1), Γκάρετ, Αγραβάνης Γ. 9 (1), Χριστοδούλου 2, Ραντίσεβιτς

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): ΜακΛιν 4, Τζόουνς 6, Κρόκετ 2, Γκρέι (1), Μάντζαρης 11 (2), Πέτεγουεϊ 12 (3), Μπουρούσης 7, Σαλούστρος, Βασιλόπουλος 4, Χάροου 5 (1)