Πρώτη νίκη στα φιλικά για ΠΑΟΚ, 84-75 στο Λαύριο

Ο ΠΑΟΚ έκανε «σεφτέ» στις νίκες στα φιλικά καθώς κέρδισε 84-75 στην Αθήνα το Λαύριο με καταιγισμό τριπόντων στην τελευταία περίοδο

Ο ΠΑΟΚ έκανε «σεφτέ» στις νίκες στα φιλικά. Οι Θεσσαλονικείς πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στα φιλικά προετοιμασίας, καθώς κέρδισαν 84-75 στην Αθήνα το Λαύριο με καταιγισμό τριπόντων στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Από τον ΠΑΟΚ κορυφαίοι ήταν οι Μπιτς (15π.) και  Γκρίφιν (14).

Από το Λαύριο πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάρτερ με 15 πόντους.

Στο δεύτερο συνεχόμενό του φιλικό στην Αθήνα, ο ΠΑΟΚ πέτυχε και την πρώτη του νίκη στα φιλικά της προετοιμασίας, επικρατώντας με 84-75 του Λαυρίου.

Παρά την φυσιολογική κούραση και τις απουσίες, αλλά και το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ παρουσίασε πολύ καλύτερο πρόσωπο, ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο του αγώνα και πήρε τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν έχοντας καλύτερη παρουσία και προηγήθηκαν 19-14 στο πρώτο δεκάλεπτο και άνοιξαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (23-13 στο 12΄).

Με τρίποντο του Τσαλμπούρη ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 4 (30-26), αλλά το Λαύριο διατήρησε το προβάδισμα ως τη λήξη του ημιχρόνου (47-40).

Παρά το γεγονός ότι το Λαύριο ξέφυγε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (57-44), ο ΠΑΟΚ δεν παράτησε το παιχνίδι. Μείωσε τη διαφορά μέχρι και στον πόντο (62-61, στα 40’’ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου) και έδειξε διάθεση να διεκδικήσει τη νίκη ως το τέλος του αγώνα.

Το Λαύριο ξεκίνησε με ένα μικρό σερί 4-0, η διαφορά πήγε στους 7 (68-61), ο Κώστας Μέξας πήρε time out…

Και ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο παρκέ με ένα σερί 11-0. Πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο παιχνίδι (68-72 στο 34΄), με συνεχόμενα τρίποντα από Παπαντωνίου, Μήτρου-Λονγκ και βολές του Λοβ.

Το Λαύριο μείωσε 71-72, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε τον πλήρη έλεγχο και έφτασε στη νίκη με 75-84, έχοντας μάλιστα ένα επί μέρους σερί 7-23, με τους Μπιτς και Γκρίφιν να είναι οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 47-40, 64-61, 75-84

ΛΑΥΡΙΟ: Γερομιχαλός 5 (1), Μουράτος 8 (1), Άλστον 12 (3), Λεγκίκας 6 (2), Σάβατζ 4, Μπελ 3, Ντέιβις 4, Ερμείδης, Κάρτερ 15 (3), Μαστρογιαννόπουλος 8, Παπανδρέου, Σταματογιάννης, Βουλγαρόπουλος 10.

ΠΑΟΚ: Λοβ 12 (2), Μαργαρίτης 9, Tέρνερ 7 (1), Γκρίφιν 14 (2), Καραγιαννίδης 2, Μπιτς 15 (3), Τσαλμπούρης 7 (1), Παπαντωνίου 8 (2), Μήτρου-Λονγκ 8 (2), Ιατρίδης, Καμπερίδης 2.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πρώτη νίκη στα φιλικά για ΠΑΟΚ, 84-75 στο Λαύριο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College