Ρέθυμνο – Ηρακλής 69-63: Μέσα πάμε καλά

Το Ρέθυμνο συνέχισε την εντυπωσιακή εντός έδρας πορεία του παίρνοντας την 7η νίκη σε 8 ματς, καθώς επικράτησε με 69-63 του Ηρακλή. Σε ένα παιχνίδι που Ρέθυμνο και Ηρακλής πήγαν χέρι-χέρι για πολύ μεγάλο διάστημα, οι Κρητικοί πήραν τη νίκη με 69-63, με τον Ανδρέα Χριστοδούλου να έχει καταλυτικό ρόλο. Oι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο...

Το Ρέθυμνο συνέχισε την εντυπωσιακή εντός έδρας πορεία του παίρνοντας την 7η νίκη σε 8 ματς, καθώς επικράτησε με 69-63 του Ηρακλή.

Σε ένα παιχνίδι που Ρέθυμνο και Ηρακλής πήγαν χέρι-χέρι για πολύ μεγάλο διάστημα, οι Κρητικοί πήραν τη νίκη με 69-63, με τον Ανδρέα Χριστοδούλου να έχει καταλυτικό ρόλο.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, με τον Ηρακλή να βγάζει αντίδραση και να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (16-20), πριν το μικρό σερί για το 22-20 του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Κρητικούς να στέλνουν την διαφορά στους εννέα (36-27), πριν την απάντηση από τους φιλοξενούμενους με ένα σερί 10-0, για να κλείσει το 1ο ημίχρονο με τον Σούλερ πρωταγωνιστή.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – ΠΑΟΚ – Ιωνικός 110-80: Τον διέσυρε!

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα μετά τη διακοπή, καθώς το Ρέθυμνο με τον Φράνκαμπ κορυφαίο να προσπερνά με 50-46, πριν οι δύο ομάδες ολοκληρώσουν το δεκάλεπτο στον πόντο, καθώς πέτυχαν μόλις από τέσσερις πόντους στα επόμενα έξι λεπτά.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου και καθοριστικού δεκαλέπτου τα άστοχα σουτ έδιναν και έπαιρνα, με το πρώτο καλάθι να έρχεται από τον Χριστοδούλου μετά από 3’30’’.

Ο ίδιος έγραψε λίγο αργότερα το 60-53, με τον Γηραιό να χρειάζεται εφτά λεπτά για να σκοράρει. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος, με την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου να φτάνει σε μια σημαντική νίκη (την έβδομη εντός έδρας σε οκτώ αγώνες), βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 7-9.

Aντίθετα, οι «κυανόλευκοι» με ρεκόρ 6-10, βρίσκονται πλέον σε δύσκολη θέση, γνωρίζοντας την τρίτη τους διαδοχική ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-37, 54-53, 69-63

ΡΕΘΥΜΝΟ (B. Ζιάγκος): Λι 4, Χότον 2, Χάρις 11 (3/4 τρίποντα), Κάρτερ 9 (2/6 τρίποντα), Χριστοδούλου 11 (2), Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης 3 (1), Καμπερίδης 7 (1), Γαρέζος, Γκόρντον 3, Ραζής.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γ. Καστρίτης): Τέπιτς 5, Καββαδάς 15, Σούλερ 17 (6/15 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντέιβις 4, Χάνλαν 14 (5/12 σουτ, 3 ασίστ), Μανωλόπουλος 3 (1), Οκερεαφόρ, Ζάρας 5 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκάρετ.