Ρέθυμνο – Κολοσσός 93-67: Συντριβή και το… κυνήγι συνεχίζεται

Ο Κολοσσός με τα… δύο (σχεδόν) πόδια, εκτός Basket League – Το Ρέθυμνο ελπίζει ακόμη!

Ζωντανό έμεινε το Ρέθυμνο, στην προσπάθεια παραμονής στην Basket League, μετά την εντυπωσιακή εμφάνισή του επί του Κολοσσού.

Με ένα εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο, συνέτριψαν τον Κολοσσό με 93-67 και ουσιαστικά τον έστειλε από τώρα στην Α2 κατηγορία.

Δυστυχώς για τους Κρητικούς ωστόσο, η Κύμη κέρδισε τον Ήφαιστο και χρειάζεται μια νίκη παραπάνω από την ομάδα της Εύβοιας στα τελευταία τρία ματς, για να μπορέσει να μείνει στην κατηγορία. Παίζει ωστόσο δύο ματς εκτός (Ήφαιστος, Άρης) και ένα μέσα (Περιστέρι), ενώ η Κύμη έχει εκτός Άρη και Παναθηναϊκό και το Λαύριο μέσα.

Μαγική εμφάνιση από τον Άντονι Χίκι για το Ρέθυμνο, ο οποίος έκανε triple double με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 16 ασίστ (το triple double ήρθε στα 22 λεπτά συμμετοχής, ενώ είχε και τρία κλεψίματα στο ματς)!

Στην πρώτη περίοδο ο Κολοσσός έδειχνε να παλεύει το ματς. Προηγήθηκε με 6-3 και κράτησε κοντά στο σκορ το Ρέθυμνο, με την περίοδο να τους βρίσκει στο -3 (29-26). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήρθε η καταστροφή…

Οι Κρητικοί «βομβάρδιζαν» από την περιφέρεια (είχαν 10/18 τρίποντα στο ημίχρονο!) και με ένα επί μέρους σκορ 30-8, έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 59-34! Η κατάσταση δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, αφού η διαφορά έφτασε στο +34 (73-39). Το παιχνίδι ήταν τυπικής διαδικασίας στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Ρεθύμνου να κυνηγά πλέον τη Κύμη, στην προσπάθεια της για παραμονή στην κατηγορία.

Για τους ηττημένους διασώθηκε μόνο ο Μαυροειδής με double double (14 πόντοι, 11 ριμπάουντ), καθώς οι γηπεδούχοι επιθετικά έκαναν εκπληκτικά πράγματα (είχαν 19/30 δίποντα και 14 τρίποντα στο σύνολο).

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 59-34, 78-48, 93-67

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 13, Μπαρτ 19, Κλάντον, Χίκι 14 (10ρ., 16 ασίστ, 3 κλεψ.), Ντάνιελς 16 (6ρ.), Οικονομόπουλος, Σιγκούνας 9, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 5, Ραζής 2, Μπάντερ 11, Τζόουνς 4.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Κουφός): Μαυροειδής 14 (11ρ.), Τσούπκοβιτς 4, Μπράουνινγκ 7, Ντεμπς 10, Λίγκινς 4, Μπιλλής 3, Γεωργαλής, Παπαδάκης, Δημάκος 7, Πίνκστον 5, Λι 13.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρέθυμνο – Κολοσσός 93-67: Συντριβή και το… κυνήγι συνεχίζεται», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.