Ρέθυμνο – Περιστέρι 83-73: Αγκάλιασε την παραμονή

Το Ρέθυμνο έκανε μεγάλη εμφάνιση και νίκησε με 83-73 το Περιστέρι και είναι πλέον μία ανάσα από την παραμονή στην κατηγορία

Το Ρέθυμνο πραγματοποιεί πορεία πρωταθλητισμού τον τελευταίο μήνα και μετά τη νίκη με 83-73 επί του Περιστερίου έχει ουσιαστικά αγκαλιάσει την παραμονή.

Η κρητική ομάδα διανύει ένα ονειρικό Απρίλιο, όπου μετράει τέσσερις νίκες με Κύμη, Κολοσσό, Ήφαιστο και Περιστέρι και μόλις μία ήττα από τον Ολυμπιακό.

Ο στόχος της παραμονής έχει σχεδόν επιτευχθεί σε ένα ποσοστό άνω του 90%. Στο τελευταίο παιχνίδι αντιμετωπίζει εκτός του Άρη, ο οποίος είναι αδιάφορος.

Επίσης ευνοείται και με μία σειρά από άλλα αποτελέσματα, περιμένοντας παράλληλα και τα 31’’ από τον αγώνα του Λαυρίου με τον Κολοσσό τη Μεγάλη Τετάρτη.

Πάντως, στο Ρέθυμνο πανηγύρισαν έξαλλα την επικράτηση επί του Περιστερίου και δικαιολογημένα.

Το γήπεδο ήταν κατάμεστο και ο κόσμος ώθησε την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου προς τη νίκη.

Το παιχνίδι έδειξε από την αρχή ότι γέρνει προς την πλευρά των γηπεδούχων. Ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ έκανε πράγματα και θαύματα με 28 πόντους και οδήγησε εκ του ασφαλούς τους Κρητικούς.

Το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 20-13 στο πρώτο δεκάλεπτο και 39-28 στο ημίχρονο. Το Περιστέρι δεν έδειξε ικανό να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων.

Η τρίτη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους να κρατούν τη διαφορά στο +10 (63-53), την οποία και διατήρησαν μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Η νίκη ήταν μία μεγάλη δικαίωση και για τον Ανδρέα Γλυνιαδάκη, ο οποίος στο τελευταίο του παιχνίδι εντός έδρας, γνώρισε την αποθέωση από τους φιλάθλους του Ρεθύμνου.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 39-28, 63-53, 83-73

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χριστοδούλου 3 (1), Μπαρτ 28 (5), Κλάντον, Χίκι 11 (2), Ντάνιελς 11 (2),Οικονομόπουλος, Σιγκούνας 12 (2), Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 2, Ραζής, Μπάντερ 11 (3), Τζόουνς 3.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σκιρδίλης 8, Βασιλόπουλος 5 (1), Γκρέι 9 (1), Αγραβάνης 5 (1), Κάλαχαν 14 (2), Φιλιππάκος 2, Μπεντίλ 11 (1), Ντάνιελ 9, Σταυράκουκας, Βισσαρίου, Καράμπελας 7 (1), Σμιθ (3).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρέθυμνο – Περιστέρι 83-73: Αγκάλιασε την παραμονή», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.