Ρέθυμνο – Ήφαιστος 82-85 : Σεφτέ στις εκτός έδρας νίκες οι νεοφώτιστοι

O Ήφαιστος Λήμνου πέτυχε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή Basket League, επικρατώντας του Ρεθύμνου με 85-82 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής. Οι δύο εκ των εκπροσώπων της νησιωτικής Ελλάδας τέθηκαν αντιμέτωποι στο «Μ.Μερκούρη» στο πρώτο μεταξύ τους στο πλαίσιο του επαγγελματικού Πρωταθλήματος. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν σταθερά μπροστά και με πρωταγωνιστή...

O Ήφαιστος Λήμνου πέτυχε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή Basket League, επικρατώντας του Ρεθύμνου με 85-82 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Οι δύο εκ των εκπροσώπων της νησιωτικής Ελλάδας τέθηκαν αντιμέτωποι στο «Μ.Μερκούρη» στο πρώτο μεταξύ τους στο πλαίσιο του επαγγελματικού Πρωταθλήματος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν σταθερά μπροστά και με πρωταγωνιστή τον Φρεϊμάνις, που πέτυχε 9 πόντους βρέθηκαν μπροστά με 19-11, χάρη σε ένα μικρό σερί 6-0 στο τέλος της περιόδου. Αξιοσημείωτο ήταν το γεγονός πως όλοι οι πόντοι του Ρεθύμνου σημειώθηκαν από τους Τζόνσον, Ντάνιελς.

Στη δεύτερη περίοδο, η κυριαρχία του Ήφαιστου συνεχίστηκε, με τους Κρητικούς πάντως να επιστρέφουν, καθώς η διαφορά έπεσε από τους 12 πόντους (13-25 στο 13′), ενώ στο τελευταίο λεπτό έτρεξε μικρό σερί 6-0. Το ημίχρονο έκλεισε στο 30-39.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με oλιγόλεπτη καθυστέρηση λόγω διαβουλεύσεων στα αποδυτήρια μεταξύ των διαιτητών και των μάνατζερ των δύο ομάδων, με αφορμή την ένταση που υπήρξε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έφτασε έως και το +19 (37-56) χάρη στην εξαιρετική αμυντική λειτουργία της. Με επιμέρους σκορ 11-1 η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο νούμερο, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 49-59.

Η ομάδα της Λήμνου κράτησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, φτάνοντας έτσι στην 6η της νίκη στη σεζόν. Από την άλλη, το Ρέθυμνο υποχώρησε στο 2-9, μπλέκοντας έτσι για τα καλά στην υπόθεση παραμονής.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Nτάνιελς (21π.) και Τζόνσον-Μπαρτ (19π.)  , ενώ από την άλλη ξεχώρισαν οι Φρεϊμάνις (20π.) και Μπρέιζελτον (17π.)

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 30-39, 49-59, 82-85

Ρέθυμνο(Β. Ζιάγκος): Τζόνσον 19, Χριστοδούλου 6, Μπαρτ 19, Ντάνιελς 21, Τζόουνς 3, Σιγκούνας 2, Καλογιαννίδης 4, Γλυνιαδάκης 2, Κλάντον 4, Ντέιβις 2

Ήφαιστος(Σ. Μανωλόπουλος): Μούρτος 7, Γκότσερ 14, Έβανς 8, Μπρέιζελτον 17, Φρεϊμάνις 20, Σταμάτης 2, Διαμαντάκος 2, Χαριτόπουλος 2, Γόντικας 6, Σμιθ 7

Περιστέρι – Κολοσσός 73-70: Ο Βασιλόπουλος κράτησε το αήττητο

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρέθυμνο – Ήφαιστος 82-85 : Σεφτέ στις εκτός έδρας νίκες οι νεοφώτιστοι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.