Τρομερό fair play ο Σαλούστρος: Έκανε φάουλ σε πιτσιρικά για να ευστοχήσει σε βολές! (vid)

Στο φινάλε του Λάρισα - Περιστέρι ο Χρήστος Σαλούστρος έκανε φάουλ πάνω στον Γιάννη Τσιούλκα, με σκοπό ο 24χρονος γκαρντ των Θεσσαλών να πετύχει τους πρώτους του πόντους στη Basket League.

Στο φινάλε του Λάρισα – Περιστέρι ο Χρήστος Σαλούστρος έκανε φάουλ πάνω στον Γιάννη Τσιούλκα, με σκοπό ο 24χρονος γκαρντ των Θεσσαλών να πετύχει τους πρώτους του πόντους στη Basket League.

Ένα εκπληκτικό σκηνικό εκτιλύχθηκε στην αναμέτρηση Λάρισα – Περιστέρι, εκεί όπου ο Χρήστος Σαλούστρος έκανε μία κίνηση που κέρδισε τις εντυπώσεις.

Συγκεκριμένα, το παιχνίδι έφτανε στο τέλος του, με τον νεαρό Γιάννη Τσιούλκα να έχει τη μπάλα στα χέρια του περιμένοντας να περάσουν και τα τελευταία δευτερόλεπτα.

Κάπου εκεί, ο παίκτης των φιλοξενούμενων έτρεξε και έκανε φάουλ στον νεαρό, Τσιούλκα, προκειμένου να τον στείλει στις βολές ώστε να έχει την ευκαιρία να πετύχει τους πρώτους του πόντους στη Basket League.

Έτσι κι έγινε, με τον νεαρό να αξιοποιεί το… δώρο ευστοχώντας και στις δύο βολές, με το χαμόγελό του να τα λέει όλα.

Μάλιστα, στο τέλος εισέπραξε και το χειροκρότημα όσων βρίσκονταν μέσα στο γήπεδο.

Δείτε το στιγμιότυπο:

Η διακύμανση του ματς

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν «ζεστοί» και με 3/5 τρίποντα (η Λάρισα είχε αντίστοιχα 1/7) προηγήθηκαν 18-8 στο 6’. Αν και η Λάρισα μείωσε σε 20-15, εν τούτοις το Περιστέρι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +9 (σκορ 26-17). Το Περιστέρι συνέχισε να σκοράρει και βρέθηκε στο 30-17 στις αρχές της δεύτερης περιόδου και με 43-27 στο 15’ με τον Τεράν Πέτεγουεϊ να έχει 12 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν πολύ καλό μπάσκετ κι έφτασαν στο 52-29 στο 18’30’’. Η Λάρισα απλώς μείωσε σε 54-35 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το Περιστέρι είχε πάρει ένα μεγάλο προβάδισμα και το συντηρούσε στην 3η περίοδο. Παρά το γεγονός ότι η Λάρισα βρήκε καλύτερο επιθετικό ρυθμό και με τον Παπαδάκη να φτάνει τα 4/4 τρίποντα και τους 16 πόντους. Στο 27’ ήταν το σκορ 70-53 για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλο. Και στο 28’30’’ ήταν στο 78-53 με το Περιστέρι να κάνει ένα σερί 10-0. Με τον Γκουτιέρεζ να παίρνει τη σκυτάλη και να εχει επιθετικό κρεσέντο, το Περιστέρι ξέφυγε 88-60 στα 32’30’’.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Peristeri B.C. (@peristeri_bc)

Basket League- 19η αγων.: Αποτελέσματα και βαθμολογία

Λοβ: «Λατρεύω τον ΠΑΟΚ, θέλουμε να πετύχουμε κάτι σπουδαίο»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τρομερό fair play ο Σαλούστρος: Έκανε φάουλ σε πιτσιρικά για να ευστοχήσει σε βολές! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.