Βετούλας: «Κερδίσαμε δίκαια, με διαφορά που δεν περιμέναμε»

Ο Ιωνικός Νικαίας έκανε περίπατο (στο δεύτερο ημίχρονο) κόντρα στον Πανιώνιο και ο Νίκος Βετούλας μίλησε για την εικόνα της ομάδας του.  Αρχικά ο προπονητής του Ιωνικού, Νίκος Βετούλας τόνισε: “Θεωρώ ότι μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, στο τρίτο δεκάλεπτο κυριαρχήσαμε. Το ψηλό σχήμα μάς βοήθησε στην άμυνα, για να πάρουμε εύκολα σουτ και...

Ο Ιωνικός Νικαίας έκανε περίπατο (στο δεύτερο ημίχρονο) κόντρα στον Πανιώνιο και ο Νίκος Βετούλας μίλησε για την εικόνα της ομάδας του.

Αρχικά ο προπονητής του Ιωνικού, Νίκος Βετούλας τόνισε: “Θεωρώ ότι μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, στο τρίτο δεκάλεπτο κυριαρχήσαμε. Το ψηλό σχήμα μάς βοήθησε στην άμυνα, για να πάρουμε εύκολα σουτ και να ανοίξουμε το παιχνίδι. Τελικά, κερδίσαμε δίκαια και με μια διαφορά που δεν περιμέναμε” και συνέχισε λέγοντας:

“Από εκεί και πέρα ήταν καθοριστική η αποβολή του Βεργίνη και σίγουρα εκμεταλλευτήκαμε την κούραση του Σάμιουελς. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά, είμαι περήφανος για την προσπάθεια που έχουν κάνει.

Κλείσαμε έναν κύκλο 10 παιχνιδιών με επτά νίκες και η ομάδα είναι σε πολύ καλή βαθμολογική θέση. Η ομάδα συνεχίζει και πιστεύω ότι θα τελειώσει τη χρονιά όπως πρέπει να την τελειώσει”.

Από την πλευρά του, ο Λίνος Γαβριήλ του Πανιωνίου Su Casa τόνισε: “Θεωρώ ότι είχαμε μία καλή αντίδραση στο πρώτο δεκάλεπτο με το 15-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο χάσαμε με 27-20 κι εκεί ξεκίνησε το πρόβλημα. Είχαμε μπει, με τα παιδιά, σε μια διαδικασία να προετοιμαστούμε με κάποιες διαφορετικές άμυνες.

Αλλάζαμε κάποιες καταστάσεις σε ζώνη ή το αντίστροφο. Σε αρκετά σημεία του αγώνα λειτούργησε, αλλά στη συνέχεια χάσαμε τη συγκέντρωσή μας. Επανήλθαμε στο man to man και την κανονική ζώνη.

Στο δεύτερο ημίχρονο δυστυχώς χάσαμε το μυαλό μας. Πνευματικά δεν δικαιολογείται τέτοια αστάθεια, ειδικά από τη στιγμή που δείξαμε χαρακτήρα και συγκέντρωση σε έδρες όπως το Αλεξάνδρειο και το Ιβανώφειο. Είναι τραγική αυτή η εικόνα, το μομέντουμ που είχαμε στις νίκες δεν την δικαιολογεί. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας να γίνουμε ομάδα με διάρκεια.

Παρά τις τρεις νίκες, η ευφορία ήταν τόση που χάσαμε το μυαλό μας. Ο αντίπαλος το εκμεταλλεύτηκε. Υπάρχει τόσο μεγάλο ταλέντο στον Ιωνικό Νικαίας Affidea, που δεν συγχωρεί τέτοια λάθη.

Δεν έχουμε παρά να αναλάβουμε την ευθύνη μας κι εγώ πρώτος ως προπονητής. Να απολογηθώ σε αυτούς που απογοητεύσαμε, γιατί η εικόνα ήταν κάκιστη στο δεύτερο ημίχρονο. Ευελπιστώ και πιστεύω πως με σκληρή δουλειά θα επιστρέψουμε εκεί που ήμασταν”.

Aκολουθήστε το Sportime στο Instagram

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βετούλας: «Κερδίσαμε δίκαια, με διαφορά που δεν περιμέναμε»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.