ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπασκόνια- Ολυμπιακός 92-97: Ασταμάτητος και 4Χ4! (vid)

Τέσσερα στα τέσσερα ο Ολυμπιακός, με 3η νίκη μέσα στην Ισπανία, με τον Βεζένκοφ να τον κρατά στο άσχημο διάστημα και τον Σλούκα να «καθαρίζει» στο τέταρτο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός είναι από άλλο ανέκδοτο, μπορεί πλέον και καθαρίζει αγώνες με επαγγελματικό τρόπο ακόμα κι αν αυτοί «στραβώσουν».

Στην Ισπανία ακούνε «Ολυμπιακός» και τρέμουν καθώς οι Πειραιώτες νίκησαν και την Μπασκόνια (97-92) στην Βιτόρια, μετά το πέρασμά τους από Βαρκελώνη και Μαδρίτη κι έπιασαν το «4Χ4» στη βαθμολογία. Τρομερό μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο από τον Ολυμπιακό, πολύ κακός στο δεύτερο με επιμέρους 10-31, ο Βεζένκοφ τον κράτησε με 14 πόντους στο κρίσιμο τρίτο δεκάλεπτο ενώ ο Σλούκας εκτέλεσε την Μπασκόνια πετυχαίνοντας τους 16 από τους 32 πόντους του Ολυμπιακού στην τελευταία περίοδο.

Ποιος θα σταματήσει τον Ολυμπιακό λοιπόν;

Ωραίο ερώτημα! Οι Πειραιώτες βγάζουν χαρακτήρα, προσωπικότητα, σωστή νοοτροπία και μέχρι στιγμής δείχνουν ότι κυριαρχούν απόλυτα στην Euroleague.

Οι Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ οδήγησαν τον Ολυμπιακό σε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα (12-4 στο 4’) και με την άμυνα να λειτουργεί πολύ καλά απέναντι στην Μπασκόνια (1/6 σουτ). Το σκορ εκτοξεύτηκε στο 18-4 και ο Ολυμπιακός συνέχιζε να κυριαρχεί στο παρκέ κι αφού πλέον ο Μάρκους Χάουαρντ πέρασε στον αγώνα.

Ο τρόπος με τον οποίο «ξεκλείδωναν» οι «ερυθρόλευκοι» την άμυνα των γηπεδούχων έδειχνε και πόσο καλά είχαν «διαβάσει» τον αντίπαλό τους. Με τον ΜακΚίσικ να είναι «καυτός» το σκορ έγινε 26-8 στο 8’.

Το 32-16 της πρώτης περιόδου είναι ενδεικτικό της ανωτερότητας του Ολυμπιακού που είχε ένα τρομερό πρώτο μέρος με 10/12 δίποντα και 8 ασίστ και με τους ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ να έχουν πετύχει συνολικά 2 παραπάνω πόντους απ’ όσους είχε όλη η Μπασκόνια!

Ήταν αναμενόμενο ότι οι Βάσκοι θα αντιδρούσαν (μείωσαν σε 37-28) ενώ πλησίασαν στο 42-39 στο 27’30’’ καθώς η άμυνα τους είχε «σφίξει», έβγαλαν αυτοματισμούς στην επίθεση ενώ ο Ολυμπιακός με τους καλύτερους σκόρερ του στον πάγκο είχε επιθετικό θέμα μεταξύ άλλων. Πολλή στατικότητα στην επίθεση, κακές επιλογές από τον Σλούκα πολλά λάθη και τελικά με λιγότερο από ένα λεπτό για το ημίχρονο η Μπασκόνια έφτιαξε ένα σερί 12-0 σε 4’30’’ και πέρασε μπροστά με 43-42!

Το σερί έγινε ακόμα μεγαλύτερο και συγκεκριμένα 16-0 όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 47-42 στο τέλος του ημιχρόνου απέναντι σε έναν προβληματικό Ολυμπιακό στη δεύτερη περίοδο (επιμέρους σκορ 10-31).

Ήταν πολύ κακή η εικόνα του Ολυμπιακού στη δεύτερη περίοδο: Με 3/16 σουτ ενώ αντίστοιχα η Μπασκόνια είχε 11/13 δίποντα. Ακόμα ένα ενδεικτικό της κακής «ερυθρόλευκης» άμυνας ήταν ότι οι Βάσκοι πήραν 22 πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό» σε αυτή την περίοδο ενώ δεν έκαναν ούτε ένα λάθος.

Και πώς να έκαναν αφού δεν αισθάνθηκαν πίεση!

Το σερί έγινε ακόμα μεγαλύτερο στις αρχές του δευτέρου μέρους (19-0 και 50-42) και οι Βάσκοι είχαν αποκτήσει αυτοπεποίθηση σκοράροντας πλέον έξω από τα 6.75μ. (σκορ 59-52 κι αργότερα 67-57).

Επί της ουσίας ο Ολυμπιακός είχε μπει για τα καλά στο ρυθμό της Μπασκόνια, δεν είχε λογική στο παιχνίδι του ούτε επιθετικά ούτε και αμυντικά, η έλλειψη συγκέντρωσης ήταν εμφανής.

Ο Βεζένκοφ προσπαθούσε να κρατήσει τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ και η 3η περίοδος ήταν όλη δική του (14 πόντοι).

Η αφύπνιση του Σλούκα στην επίθεση στην τελευταία περίοδο άρχισε να δίνει νέα διάσταση στο παιχνίδι του Ολυμπιακού και με 8 πόντους του διεθνή γκαρντ οι Πειραιώτες πέρασαν μπροστά με 75-74. Στο 33’ ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 79-74.

Ήταν η ώρα του Σλούκα! Που με 2/2 βολές κι ενώ η Μπασκόνια είχε μειώσει σε 89-87 έστειλε και πάλι τον Ολυμπιακό στο +4. Ακολούθησαν άστοχες ενέργειες, αλλά και δύο άστοχες βολές στα 27’’ από τον Φαλ που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ. Οι δύο βολές του Σλούκα (93-87) με 15’’ για το τέλος έδωσαν σαφές προβάδισμα στον Ολυμπιακό παρότι ο Χομς πέτυχε τρίποντο και μείωσε γρήγορα. Ο Γουόκαπ είχε 2/2 βολές

Τα δεκάλεπτα: 16-32, 47-42, 74-65, 92-97

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 11, Ραϊέστε 4, Σεντεκέρσκις 15, Μαρίνκοβιτς 12, Τόμπσον 9, Κοτσάρ 16, Κοστέλο 6, Γκιεντράιτις 7, Χομς 12, Κούρουκς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας):  Γουόκαπ 8, Κάνααν 5, Λούντζης, Λαρεντζάκης 11, Φαλ 6, Σλούκας 20, Βεζένκοφ 26, Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 3, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 12

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπασκόνια- Ολυμπιακός 92-97: Ασταμάτητος και 4Χ4! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College