ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπογκντάνοβιτς και Μιλουτίνοφ «διέλυσαν» τον Καναδά και έστειλαν τη Σερβία στον τελικό (vid)

Η Σερβία ήταν εκπληκτική τακτικά και επικράτησε του Καναδά με 95-86 φεύγοντας για τον τελικό.

Η Σερβία «διέλυσε» τον Καναδά με σκορ 95-86 και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Mundobasket 2023.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έκανε πλάκα στους ψηλούς του ΝΒΑ και ήταν για άλλη μία φορά εκ των πρωταγωνιστών με 16 πόντους, δέκα ριμπάουντ και δύο ασίστ.

MVP αναμφίβολα ήταν για άλλη μία φορά ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, που ολοκλήρωσε το ματς με 23 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασίστ.

Οι Σέρβοι ξεκίνησαν αποφασισμένοι στο ματς, παίρνοντας γρήγορα διαφορά, αφού με δύο τρίποντα μέσα στα πρώτα δύο λεπτά έκαναν το 8-1.

Ο Καναδάς ωστόσο είχε την απάντηση έτοιμη και μάζεψε το σκορ με τη σειρά του με εύστοχα σουτ από τα 6,75 μ. (8-7).

Η έλλειψη… βάθους στον πάγκο για τους Καναδούς ήταν εμφανής και το πρόβλημα έγινε αισθητό όταν στο rotation έτρεξε ένα σερί 11-0 κατά τους. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 23-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με εξαιρετικό τρόπο για τις δύο ομάδες, με τρία σερί τρίποντα (δύο για τον Καναδά, ένα για τους Σέρβους). Ο Αβράμοβιτς ήταν φοβερός στα αμυντικά του καθήκοντα, μην αφήνοντας περιθώρια στους αντιπάλους του. Η διαφορά στο σκορ ήταν σταθερή (περίπου στους επτά υπέρ των Σέρβων), ενώ ο Μιλουτίνοφ ήταν ιδιαίτερα εύστοχος με 4 στα 4 δίποντα, 11 συνολικά πόντους και πέντε ριμπάουντ.

Η διαφορά ξέφυγε στο ημίχρονο, με την ομάδα του Πέσιτς να έχει βάλει ισχυρές βάσεις πρόκρισης, αφού ο πίνακας του σκορ έγραφε 52-39.

Οι Καναδοί προσπαθούσαν με τρίποντα να μαζέψουν ξανά τη διαφορά, ξεκινώντας με δύο εύστοχα και το σκορ να φτάνει στο 54-45. Παράλληλα, βελτίωσαν αισθητά την αμυντική τους συμπεριφορά, γεννώντας ελπίδες για ανατροπή του σκορ.

Ωστόσο, οι Σέρβοι κατάφεραν να κρατήσουν τον έλεγχο, διατηρώντας τη διαφορά, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 75-63.

Οι ταχύτητες έπεσαν, η Σερβία έκανε το… τέλειο παιχνίδι τακτικά και πήρε τελικά τη μεγάλη νίκη με 95-86, περιμένοντας να μάθει αντίπαλο, ο οποίος θα είναι είτε οι ΗΠΑ, είτε η Γερμανία.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 52-39, 75-63, 95-86.

Δείτε ΕΔΩ το αναλυτικό φύλλο αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπογκντάνοβιτς και Μιλουτίνοφ «διέλυσαν» τον Καναδά και έστειλαν τη Σερβία στον τελικό (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.