ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπούντουτσνοστ- Προμηθέας 95-89: Η ανατροπή έμεινε στη μέση

Η τρομερή προσπάθεια των παικτών του Προμηθέα θα μπορούσε να έχει θετική κατάληξη στην κανονική διάρκεια αν η άμυνα λειτουργούσε καλύτερα. Στην παράταση δεν υπήρχαν δυνάμεις

Ο Προμηθέας βρέθηκε στο -20 με 13’40’’ πριν το τέλος του αγώνα στην Ποντγκόριτσα και θα μπορούσε να έχει νικήσει την Μπούντουτσνοστ.

Όμως ο Προμηθέας άφησε στη «μέση» την ανατροπή, ηττήθηκε 95-89 (καν.αγ. 81-81) στην παράταση και σίγουρα ο Μάκης Γιατράς θα έχει πολλά να δείξει στους παίκτες του για την άμυνά τους στις τελευταίες φάσεις της κανονικής περιόδου. Εκεί όπου η ομάδα της Πάτρας με λίγη προσοχή θα μπορούσε να έχει πάρει τη νίκη.

Ο Τζο Γιανγκ με 22 πόντους και ο Άντονι Κάουαν με 15 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ελληνική ομάδα που υπέστη την πρώτη της ήττα στο Eurocup.

Όταν ο Προμηθέας βρέθηκε στο -15 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στο -20 προς το τέλος της 3ης περιόδου (67-47) τα πράγματα έδειχναν «κατάμαυρα» και μη αναστρέψιμα. Με το σκορ στο 71-55 για τους γηπεδούχους περίπου 8 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης τίποτα δεν έδειχνε να διαφοροποιείται.

Όμως η ομάδα της Πάτρας αντέδρασε, μείωσε σε 74-71, ο αγώνας έδειξε να κρίνεται όταν η Μπούντουτσνοστ με τρίποντο του Ρέινολντς ξέφυγε 77-71 με 2’16’’ πριν το τέλος, αλλά δεν ήταν έτσι τα πράγματα.

Ο Τσαϊρέλης μείωσε σε 77-73, ο Γκίκας έκλεψε και πάσαρε στον Κάουαν ο οποίος με τρίποντο μείωσε σε 77-76. Οι ρόλοι αντιστράφηκαν όταν ο Κάουαν έκλειψε και πάσαρε στον Γκίκα ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε προβάδισμα 79-77 στον Προμηθέα με 37’’ για το τέλος.

Οι Μαυροβούνιοι ισοφάρισαν (στα 27’’), ο Γιανγκ έδωσε νέο προβάδισμα (στα 7’’) αλλά η άμυνα του Προμηθέα στον ελάχιστο χρόνο που απέμενε ήταν ανύπαρκτη και ο Μπουθ βρήκε «αεροδιάδρομο» και ισοφάρισε σε 81-81.

Στα 2’’ που απέμεναν ο Προμηθέας βρήκε φάση με τον Τσαϊρέλη κοντά στο καλάθι αλλά ο Λάζιτς τον έκοψε και οδηγήθηκε η αναμέτρηση στην παράταση.

Εκεί οι Πατρινοί δεν ήταν ψύχραιμοι, προφανώς έμειναν κι από δυνάμεις μετά την υπερπροσπάθεια και πέτυχαν τον πρώτο τους πόντο μετά από 3’10’’ κι ενώ πλέον η Μπούντουτσνοστ είχε ξεφύγει με 87-82.

Οι κακές επιθέσεις της ελληνικής ομάδας ήταν καταδικαστικές. Η Μπούντουτσνοστ έκανε ό,τι ήθελε στην παράταση κι έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 50-35, 69-52, 81-81 (καν.αγ.), 95-89

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Γιοβάνοβιτς): Ρέινολντς 10, Μπελ- Χέινς 16, Άτιτς 4, Μπουθ 18, Καμπά 14, Λάζιτς, Γουάιτ 8, Γιάγκοντιτς- Κουρίτζα 7, Ντρόμπνιακ 4, Πόποβιτς 8, Καμένιας 6

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Κάουαν 15, Ντάνγκουμπιτς, Γιανγκ 22, Κόντιτ, Τσαϊρέλης 5, Μουράτος 8, Γκίκας 11, Κακλαμανάκης 10, Σίμπσον 7, Κουλμπόκα 11