ΜΠΑΣΚΕΤ

Χαμογέλασε ξανά ο Ολυμπιακός με φοβερό Μιλουτίνοφ – Σκόρπισε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με 89-72.

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω του την κακή εικόνα της προηγούμενης εβδομάδας και παίζοντας ξανά το μπάσκετ που μπορεί «σκόρπισε» τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 89-72.

Οι ερυθρόλευκοι μετά το 0/2 στην Ισπανία επέστρεψαν στις νίκες ξεπερνώντας παράλληλα τη Μακάμπι στη βαθμολογία η οποία δε μπόρεσε να καλύψει την απουσία του Λορέντζο Μπράουν. Οι γηπεδούχοι πήραν μία νίκη που ήταν υποχρεωμένοι να πάρουν αν θέλουν να έχουν ένα καλό μέλλον στη EuroLeague.

Κορυφαίος όλων ήταν ο φοβερός Νίκολα Μιλουτίνοφ ο οποίος είχε double-double από το ημίχρονο και έκανε ρεκόρ καριέρας στα ριμπάουντ. Ο Σέρβος σέντερ, ο οποίος έπαιξε και για τον τραυματία Φαλ, Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20 πόντους 20 ριμπάουντ(!) από τα οποία τα 9 επιθετικά!

Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Άλεκ Πίτερς με 17 πόντους και τον Αϊζάια Κάνααν με 20 πόντους (4/7 τρίποντα). Κομβικός και ο Τόμας Γουόκαπ με 6 πόντους, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και εξαιρετικές άμυνες.

Ολυμπιακός – Μακάμπι Τελ Αβίβ: Πως κύλησε το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε ορεξάτος στο ματς γνωρίζοντας πως είναι υποχρεωμένος να το κερδίσει αν θέλει να ελπίζει σε κάτι καλό για τη συνέχεια.

Με 2 κλεψίματα από Γουόκαπ και Κάνααν, με 2 τρίποντα του Κάνααν και έναν Μιλουτίνοφ να κάνει πλάκα στη ρακέτα έχοντας 6 πόντους και 8 ριμπάουντ από το πρώτο δεκάλεπτο, οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 12-4 και 20-10. Ωστόσο τα τρίποντα του Μπλατ και του Ντιμπαρτολομέο κράτησαν τη Μακάμπι κοντά στο 26-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα σερί από τους Ισραηλινούς οι οποίοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 2-10 για να ισοφαρίσουν σε 28-28. Το προβάδισμα έδωσε ξανά στους γηπεδούχους ο Μήτρου-Λονγκ με το πρώτο του τρίποντο στην Ευρώπη. Η απίθανη απόδοση του Νίκολα Μιλουτίνοφ με το double-double από το ημίχρονο ήταν αρκετή για να κρατήσει το προβάδισμα στην ανάπαυλα στους γηπεδούχους με 42-36

Ο Ολυμπιακός μας έχει συνηθίσει σε άσχημα διαστήματα μετά την ανάπαυλα στα τελευταία παιχνίδια αυτό όμως δε συνέβη στο σημερινό αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι με 3 τρίποντα από Άλεκ Πίτερς και Κάνααν προηγήθηκαν με 51-38 ενώ το 7ο κλέψιμο στο παιχνίδι απέδειξε τη διάθεση που έδειχναν στην άμυνα.

Ο Άλεκ Πίτερς «πήρε το όπλο του» στην τρίτη περίοδο βάζοντας συνολικά 13 πόντους ενώ ο Τόμας Γουόκαπ είχε 6 πόντους και 3 ασίστ στο ίδιο διάστημα. Το δεύτερο τρίποντο του Παπανικολάου έφερε τη διαφορά στο +17 όμως η Μακάμπι απάντησε για το 69-57 με τρίποντο στη λήξη του δεκαλέπτου.

Η Μακάμπι έδειξε να τα χάνει στην άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να σκοράρει όπως θέλει και τον Κάνααν να βάζει 5 γρήγορους πόντους. Η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στο +21 (78-57) με το 9-0 σερί των γηπεδούχων και όλα έδειχναν να έχουν πάρει το δρόμο τους παρότι απέμεναν 7:30 λεπτά ακόμα.

Η Μακάμπι έκανε μία τελευταία προσπάθεια να ξαναμπεί στο ματς μειώνοντας στους 13 ωστόσο η επαναφορά του Νίκολα Μιλουτίνοφ στο παρκέ ισοπέδωσε κάθε ελπίδα που είχαν για το τελικό 89-72.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 42-36, 69-57, 89-72