BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

Απίστευτο: Το Περιστέρι έβγαλε ημίχρονο χωρίς λάθος!

Είναι κάτι που δεν το συναντάς συχνά σε αγώνα μπάσκετ και το Περιστέρι το πέτυχε! Η ελληνική ομάδα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Ρίτας Βίλνιους με ένα σημαντικό επίτευγμα. Συγκεκριμένα, το Περιστέρι προηγείται με 51-36 των Λιθουανών στο ημίχρονο χωρίς να έχουν κάνει οι παίκτες του ούτε ένα λάθος!!! Και μάλιστα έχουν...

Είναι κάτι που δεν το συναντάς συχνά σε αγώνα μπάσκετ και το Περιστέρι το πέτυχε! Η ελληνική ομάδα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Ρίτας Βίλνιους με ένα σημαντικό επίτευγμα.

Συγκεκριμένα, το Περιστέρι προηγείται με 51-36 των Λιθουανών στο ημίχρονο χωρίς να έχουν κάνει οι παίκτες του ούτε ένα λάθος!!! Και μάλιστα έχουν 11 ασίστ και 8 κλεψίματα απέναντι στην Ρίτας Βίλνιους, με τον Πέτεγουεϊ να έχει 16 πόντους και τον Καράμπελα 4 ασίστ.

Μάλιστα οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 20-10 κι έκτοτε, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το Περιστέρι «έτρεξε» επιμέρους σκορ 41-16. Κι όλα αυτά με την ελληνική ομάδα να αγωνίζεται χωρίς τον τραυματία Χάροου, τον Γκρέι που έχει φύγει αλλά και με τον Μάντζαρη να έχει θέμα τραυματισμού.

Το Περιστέρι χρειάζεται τη νίκη ώστε να μείνει «ζωντανό» στην πρόκριση των «16» του BCL. Ακόμα κι αν νικήσει όμως θα περιμένει την αναμέτρηση της Τετάρτης (13/1) ανάμεσα στην Στρασμπούρ και την Ρίγα. Αν η Ρίγα νικήσει τότε το Περιστέρι αποκλείεται. Σε αντίθετο αποτέλεσμα, σε δύο εβδομάδες η ελληνική ομάδα θα πάει στην Λετονία για να διεκδικήσει την πρόκριση με νίκη και διαφορά τουλάχιστον τεσσάρων πόντων.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απίστευτο: Το Περιστέρι έβγαλε ημίχρονο χωρίς λάθος!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College