BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

ΠΑΟΚ – Βόννη 95-100: Ηττα με κατοστάρα ο «Δικέφαλος»

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να επιτύχει την πρώτη του νίκη στο Champions League. Ηττήθηκε από τη Βόννη με 100 – 95 στην έδρα του. Η ελληνική ομάδα πάλεψε για την ανατροπή στο σκορ, αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο Τζέιμς πέτυχε 21 πόντους, έχοντας και έξι ασίστ, ενώ 19 πόντους είχε ο Χρυσικόπουλος.

O «Δικέφαλος Αετός» στη δεύτερη αγωνιστική του BCL φάνηκε πολύ κουρασμένος και επηρεασμένος από την απουσία των των Γκάρετ και Τζόουνς. Η δε άμυνα του δεν τον βοήθησε με αποτέλεσμα να μην μπορεί να περιορίσει την αντίπαλό του.

Βέβαια στην αρχή του αγώνα πήρε το προβάδισμα με 7-6 και ο Σχίζας με δικό του προσωπικό του σερί έκανε το 16-11. Κάπου εκεί άρχισαν να εμφανίζονται τα πρώτα ανησυχητικά σημάδια στην προβληματική άμυνα του «Δικεφάλου» και η Βόννη με σερί 9-0 έκανε το 16-20 και ακολούθως το 17-24 και το 19-27. Η πρώτης περίοδος έκλεισε στο 22-33 και η δεύτερη πριν από το ημίχρονο στο 53-57, καθώς ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις μέσα στη ρακέτα και μείωσε στο -7 με κορυφαίο τον Μαργαρίτη. Ο Χρυσικόπουλος έκανε φάουλ σε τρίποντο και χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Τότε, Τζέιμς έκανε το 48-53.

Η κακή άμυνα και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ της ομάδας της Θεσσαλονίκης δεν εξαλείφθηκαν και η Βόννη με σερί 11-0 προηγήθηκε εκ νέου 58-71. Μείωσε ο ΠΑΟΚ σε 63-73, αλλά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 76-82. Ο «Δικέφαλος» με 5-0 σερί έκανε το 85-93 και πήρε βαθιά ανάσα και ακόμη μεγαλύτερη όταν ο Κόνιαρης με έμμεσο τρίποντο έκανε το 90-95. Ομως το τρίποντο του Τζέιμς έκανε το 90-98 και το ματς ολοκληρώθηκε στο 95-100.

Από τον αγώνα αποβλήθηκε ο Αμερικανός καλαθοσφαιριστής της γερμανικής ομάδας, προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Εχασε την κατοχή της μπάλας και γύρισε προς την κερκίδα των οπαδών του ΠΑΟΚ, κάνοντας άσεμνη χειρονομία. Γεγονός, που ξεσήκωσε τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-33, 53-57, 76-82, 95-100

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Αθηναίου 7 (1), Χρυσικόπουλος 19 (1), Χάτσερ 10 (2), Κόνιαρης 5, Σχίζας 12 (3/3 δίποντα, 6/7 βολές), Γκος 11 (2), Μαργαρίτης 6 (4), Μορέιρα 12 (5 ριμπάουντ)., Παπαντωνίου 3 (1), Πόουπ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ζάρας 3 (1)

Βόννη (Κρούνιτς): Μπαρτόλο 12 (1), Τζέιμς 21 (3), Μάγιο 20 (3), Ρέιτσελ 11(1), Σούμποτιτς 18 (1), Γκίμπσον 6, Τζάκσον 5, Ουέμπ 7 (1)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Βόννη 95-100: Ηττα με κατοστάρα ο «Δικέφαλος»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.