BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

Προμηθέας – Ολίμπια Λ. 79-77: Εκανε το «2 στα 2»!

Το δύο στα δύο στο Basketball Champions League κατάφερε να κάνει ο Προμηθέας Πάτρας. Μετά τη νίκη στην έδρα της Οστάνδης υπερασπίστηκε δυναμικά και το «σπίτι» του μετρώντας μόνο νίκες. Επικράτησε της Ολίμπια Λ. 79-77.

Ο Προμηθέας Πατρών βρισκόταν οριακά πίσω στο σκορ στην αρχή του αγώνα, απέναντι στους Σλοβένους, στο «Δ. Τόφαλος». Ομως οι παίχτες του Μάκη Γιατρά δεν άφησαν την αστοχία των αντιπάλων τους στο τρίποντο να περάσει ανεκμετάλλευτη. Μείωσε σε 17-20 στην πρώτη περίοδο.

Η ελληνική ομάδα έμεινε κοντά στο σκορ σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Λεωνίδας Κασελάκης μπήκε τότε στο παιχνίδι και βοήθησε, αλλά η Ολίμπια άντεχε στην πίεση των Πατρινών και διατηρούσε το προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ της 37-42.

Η άμυνα του Προμηθέα ομως, διατηρήθηκε καλή, ενώ είχε και 11 επιθετικά ριμπάουντ που τον κράτησαν κοντά στο σκορ. Το τρίποντο του Λίποβι έβαλε τον Προμηθέα μπροστά (53-52, 25’27”), αλλά η Ολίμπια με ένα σερί 5-0 (53-57) προηγήθηκε και τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με 60-61.

Το παιχνίδι είχε δυνατό φινάλε. Ο Μπέγκιτς αστόχησε σε δυο βολές στα 55″ και ο Μπράουν έκανε το 79-77 στα 9″!

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 37-42, 60-61, 79-77

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 6 (3/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λίποβι 17 (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τσαϊρέλης 8 (1), Κασελάκης 13 (2), Μπράουν 11 (2), Γκίκας (0/6 σουτ, 9 ασίστ), Γερομιχαλός, Σαλούστρος 2, Μέγιερ 15 (3), Έλις 7 (6 ριμπάουντ)