ΜΠΑΣΚΕΤ

Διπλό του ΠΑΟΚ στο Μαρούσι – Πετούσαν «φωτιές» Χάρισον και Φρίντρικσον (vids)

Πρώτη νίκη για τον ΠΑΟΚ στη Basket League απέναντι στο Μαρούσι (75-80) με MVP τους Χάρισον και Φρίντρικσον

Μαρούσι και ΠΑΟΚ τέθηκαν αντιμέτωποι στην Αθήνα για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League, χαρίζοντας ένα όμορφο θέαμα, με το νικητή να κρίνεται στις λεπτομέρειες της τέταρτης και τελευταίας περιόδου της αναμέτρησης. Στο τέλος όμως χαμογέλασε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας με 75-80.

Το παιχνίδι έληξε όπως ξεκίνησε, με τις δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να είναι οριακά πιο εύστοχος και να παίρνει από νωρίς κεφάλι με 16-19.

Στη δεύτερη περίοδο, το επιμέρους σκορ ήταν όμως υπέρ των γηπεδούχων με 24-20, πηγαίνοντας μπροστά στο σκορ για έναν πόντο στο ημίχρονο του αγώνα (40-39).

Ντέρμπι μέχρι τέλους το Μαρούσι – ΠΑΟΚ

Από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, το Μαρούσι μπήκε με πιο δυναμικό τρόπο και έπιασε στον ύπνο την ομάδα του Φώτη Τακιανού που μπήκε πιο μουδιασμένα, με αποτέλεσμα να διευρύνει το υπέρ του σκορ.

Κάπως έτσι, ο δικέφαλος του βορρά είχε δύσκολο έργο ενόψει του φινάλε της αναμέτρησης, παίζοντας τα όλα για όλα στο τελευταίο 1ολεπτο της αναμέτρησης.

Φυσικά, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, δεν έλειψαν και κάποια παρατράγουδα, με πρωταγωνιστή τον τεχνικό του Αμαρουσίου, Γιώργο Σκαραφίκγα, o οποίος και αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή από τον πάγκο της ομάδας του, με αποτέλεσμα να πάρει τη θέση του για τα τελευταία λεπτά του αγώνα, η Βασιλεία Γκουζίνη.

Από εκεί και πέρα, στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, τόσο ο Χάρισον όσο και ο Φρίντρικσον, πετούσαν «φωτιές» για τους Θεσσαλονικείς καθώς με 19 και 22 πόντους αντίστοιχα, ήταν οι MVP του ΠΑΟΚ.

Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός πως τα μεγάλα τρίποντα του άπιαστου Φρίντρικσον ήταν έλυσαν τα χέρια των φιλοξενούμενων και του έδωσαν αέρα στο παιχνίδι.
Τόσο ο Ισλανδός, όσο και ο Χάρισον ήταν αυτοί που κουβάλησαν τους ασπρόμαυρους που ανέτρεψαν στην 4η περίοδο την εις βάρος τους κατάσταση, με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με σκορ 75-80.

Όσον αφορά το Μαρούσι, αυτός που κατάφερε να ξεχωρίσει ήταν ο Χαράλαμπος Γιαννόπουλος που σκόραρε 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 40-39, 59-55, 75-80