ΜΠΑΣΚΕΤ

Εφές- Ολυμπιακός 82-71: Τρίγωνο εκτελεστών, μη αντιμετωπίσιμο!

Ο Σέρβος γκαρντ που εκτέλεσε τον Ολυμπιακό στον ημιτελικό του φάιναλ φορ άγγιξε το triple double, ο Μπομπουά έβλεπε το καλάθι σα βαρέλι και η Εφές ανέτρεψε διψήφια διαφορά και πέτυχε την 4η συνεχόμενη νίκη της

Ο Μίσιτς έπαιξε σαν MVP της Euroleague,  o Μπομπουά και ο Κλάιμπερν έβλεπαν το καλάθι σα βαρέλι και ο Ολυμπιακός  δεν τα κατάφερε στην έδρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε (82-71) καθώς στο δεύτερο μέρος η Εφές εξουδετέρωσε την εξαιρετική άμυνα των «ερυθρόλευκων» στο πρώτο. Το σχήμα με τους τέσσερις περιφερειακούς εκτελεστές έκανε τη διαφορά για τους Τούρκους καθώς η ελληνική ομάδα υποχρεώθηκε σε πολλά λάθη κι άστοχα σουτ ενώ στην επανάληψη η ευστοχία των γηπεδούχων ανέβηκε.

Το «τρίγωνο» Μίσιτς- Μπομπουά- Κλάιμπερν έγραψε συνολικά 61 πόντους- 20 ριμπάουντ και 13 ασίστ με τον Σέρβο να προσεγγίζει το triple double (18 πόντοι- 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ) ενώ είχαν συνολικά 12/22 τρίποντα. Η Εφές είχε 10/17 τρίποντα στο δεύτερο μέρος.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 18 πόντους ενώ 13 είχε ο Λαρεντζάκης και από 12 οι Σλούκας και Φαλ. Και πάλι είχε προβλήματα στο rotation ο Ολυμπιακός (υστέρησαν ξανά Κάνααν- Πίτερς- Μπόλομποϊ που κάποια στιγμή πρέπει να ανέβουν ενώ λίγα πράγματα έκανε ο ΜακΚίσικ που άρχισε στην πρώτη πεντάδα.

Η άμυνα του Ολυμπιακού λειτούργησε υποδειγματικά στο πρώτο ημίχρονο όταν οι πρωταθλητές της Euroleague περιορίστηκαν στους 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και στους 33 στο εικοσάλεπτο.

Είναι χαρακτηριστικό μέχρι τα πρώτα 2 λεπτά της αναμέτρησης η Εφές όχι απλώς δεν είχε καταφέρει να σκοράρει αλλά δεν είχε κάνει ούτε προσπάθεια ενώ μετρούσε ήδη 3 λάθη. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-0 και είχε απαντήσεις στα τρίποντα ξεσπάσματα τόσο του Κλάιμπερν όσο και του Μίσιτς ή του Μπομπουά στο δεύτερο.

Η καλή άμυνα φαίνεται κι από το γεγονός ότι στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός πήρε 9 από τους 18 πόντους του από λάθη των αντιπάλων (είχαν ήδη 5) ενώ η Εφές δεν είχε πετύχει ούτε ένα πόντο μέσα από το «ζωγραφιστό».

Τα τρίποντα ήταν η βασική απειλή των Τούρκων που άρχισαν να προκαλούν προβλήματα στην ελληνική ομάδα με τα επιθετικά ριμπάουντ στη δεύτερη περίοδο. Μείωσαν σε 23-19 και σε 25-22 αλλά ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να έχει το προβάδισμα να και βρίσκει λύσεις αντιδρώντας (36-26 στο 15’). Ακόμα κι όταν η Εφές μείωσε σε 37-34 στο 18’ οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τον τρόπο με ένα μικρό σερί 4-0 να κλείσουν το ημίχρονο στο +28 (σκορ 41-33).

Τι είχαν; Πλουραλισμό στην επίθεση (Λαρεντζάκης και Φαλ από 8 πόντους και Σλούκας- Βεζένκοφ από 7), πολύ καλή δημιουργία 11 ασίστ, εντυπωσιακή επίδοση στα δίποντα (10/14) και με την Εφές να σουτάρει κάτω από 50% (συνολικά 13/30 σουτ).

Με την άμυνα να συνεχίζει να είναι το «μεγάλο όπλο» και τον Φαλ να παρασέρνει τους αντιπάλους ψηλούς, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 45-35 στο 23’ . Και μπορεί η Εφές να έγινε περισσότερο απειλητική από ποτέ όταν μείωσε σε 47-46 αλλά ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν εκεί με 2 σερί τρίποντα (και 8 συνεχόμενους πόντους) για να στείλει την ελληνική ομάδα ξανά στο +7 (σκορ 53-46).

Η Εφές όμως είχε φέρει τον αγώνα στο ρυθμό της καθώς ο Ολυμπιακός αστοχούσε και ταυτόχρονα γίνονταν πολλά λάθη. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν 6 λάθη (ένα παραπάνω απ’ όσα είχαν συνολικά στο πρώτο μέρος).

Στο δεκάλεπτο αυτό σκόραραν μόνο οι Φαλ (4 πόντοι) και Βεζένκοφ (8 πόντοι) ενώ ο Ολυμπιακός είχε συνολικά 5/14 σουτ!

Η Εφές μείωσε γρήγορα σε 53-52 στο τέλος της περιόδου και συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο όταν πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ με δύο σερί τρίποντα του Κλάιμπερν (58-53) ολοκληρώνοντας σερί 12-0.

Χρειάστηκε να περάσουν 4’33’’μέχρι να πετύχει ξανά καλάθι ο Ολυμπιακός (τρίποντο Σλούκας) όμως η Εφές είχε βρει ρυθμό: Ακόμα δύο τρίποντα από Μπράιαντ και Μίσιτς έφεραν την Εφές στο 64-56 με 6’15’’ πλέον για το τέλος της αναμέτρησης! Για περίπου πέντε αγωνιστικά λεπτά, οι Τούρκοι ευστοχούσαν μόνο σε τρίποντα (5 συνεχόμενα)!

Για τον Ολυμπιακό τα πράγματα είχαν γίνει πολύ δύσκολα καθώς ο αγώνας είχε πάει ολοκληρωτικά στο ρυθμό της Εφές ενώ ο Ολυμπιακός  σκόραρε πλέον με το σταγονόμετρο. Η άμυνα που του έδινε τις λύσεις στο πρώτο μέρος είχε εξουδετερωθεί.

Με 3’31’’ για το τέλος η Εφές που έπαιζε συνέχεια με τέσσερις «τρίποντες απειλές» ήταν μπροστά στο σκορ με 72-64 και είχε συμπληρώσει 13/26 τρίποντα (δηλαδή ως τότε είχε 8/13 στο δεύτερο μέρος).

Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 74-69 αλλά το τρίποντο του Μπομπουά (5/6) με 1’42’’ να απομένουν για το τέλος (77-69) ουσιαστικά έγραψε τον επίλογο.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 33-41,  52-53, 82-71

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 19, Μπράιαντ 5, Κλάιμπερν 24, Τέιλορ 3, Πλάις 5, Μίσιτς 18, Πολονάρα 4, Ζίζιτς 4, Ντάνστον

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5, Κάνααν, Λούντζης, Λαρεντζάκης 13, Φαλ 12, Σλούκας 12, Βεζένκοφ 18, Παπανικολάου, Μπόλομποϊ 3, Πίτερς 3, Μπλακ, ΜακΚίσικ 5

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εφές- Ολυμπιακός 82-71: Τρίγωνο εκτελεστών, μη αντιμετωπίσιμο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College