ΜΠΑΣΚΕΤ

Εφές- Παναθηναϊκός 88-69: Δεν απείλησε ποτέ (vid)

Η ευστοχία στα τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο εμπόδισε τη διαφορά να φτάσει ακόμα ψηλότερα καθώς η Εφές δεν αισθάνθηκε την παραμικρή απειλή από τον Παναθηναϊκό

Η αναμέτρηση στο «Σινάν Ερντέμ» ήταν άνιση και η αλήθεια είναι ότι ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να αποτελέσει «απειλή» για την Εφές.

Μετά την ήττα (88-69) ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στο 6-9 κι απέχει πλέον δύο νίκες από την οχτάδα ενώ η Εφές ανέβηκε στο 8-7. Οι «πράσινοι» ετοιμάζονται για τον μεγάλο αγώνα με τον Ολυμπιακό την ερχόμενη Παρασκευή (30/12) στο ΟΑΚΑ όπου και θα επιδιώξουν να βρουν το αποτέλεσμα που θα τους διατηρήσει στις «παρυφές» της οχτάδας και θα τους δώσει ψυχολογική ώθηση.

Απέτυχε και στις δύο πλευρές του γηπέδου ο Παναθηναϊκός και πάλι καλά που υπήρχε ευστοχία στα τρίποντα στο δεύτερο μέρος (9/14 έναντι 3/15 στο πρώτο 20λεπτο) και η διαφορά δε ξέφυγε πολύ περισσότερο. Ο Μπέικον ανέβηκε στους 20 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γουίλιαμς είχε 13 ενώ ο Γκριγκόνις επέστρεψε με 9 πόντους.

Η Εφές από την αρχή της αναμέτρησης είχε τον απόλυτο έλεγχο και φαινόταν να βρίσκεται πάντα μια ταχύτητα μπροστά από τους «πράσινους». Είτε επιθετικά, καθώς η άμυνα του Παναθηναϊκού δε μπορούσε να παρακολουθήσει τη διαρκή κίνηση και τη γρήγορη κυκλοφορία των Τούρκων είτε αμυντικά.

Εκεί ο Παναθηναϊκός παρουσίασε τα γνωστά «συμπτώματα» περιμένοντας ατομικές εξάρσεις προκειμένου να βγάλει σκορ. Η διαχείριση στη θέση «5» (ο Παπαγιάννης ήταν μόνος λόγω της απουσίας του ασθενούς Γκουντάιτις) ήταν ακόμα ένα θέμα για τον Ντέγιαν Ράντονιτς αλλά επί της ουσίας οι «πράσινοι» δεν είχαν ενέργεια, δε μπορούσαν να παρακολουθήσουν τους παίκτες της Εφές.

Λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 21-10 έχοντας 4/7 τρίποντα απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που είχε 6/16 σουτ και δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα 4 κλεψίματα.

Δεν άλλαξε η κατάσταση ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Εφές να ανεβάζει τη διαφορά, με τους παίκτες της να σουτάρουν πολύ καλά (8/16 τρίποντα στο πρώτο μέρος) και τον Παναθηναϊκό να δυσκολεύεται τόσο αμυντικά όσο κι επιθετικά. Το ημίχρονο έληξε στο 42-26 για τους Τούρκους, ο Παναθηναϊκός έβγαλε δεκάλεπτο με 4/16 σουτ (και 10/32 συνολικά στο εικοσάλεπτο) και ουσιαστικά ο αγώνας είχε κριθεί από τότε.

Και μπορεί να ανέβηκε ο Παναθηναϊκός στην 3η περίοδο, σε ό,τι αφορά στην επίθεσή του (κι αυτό συνέβη χάρη στο ότι άρχισε να βρίσκει στόχο ο Ντουέιν Μπέικον) αλλά το θέμα είναι ότι αμυντικά δε βρίσκονταν λύσεις. Η Εφές συνέχισε να σουτάρει καλά (12/24 τρίποντα σε 30 λεπτά) και πέτυχε 25 πόντους στην 3η περίοδο άρα ουσιαστικά οι 22 πόντοι του Παναθηναϊκού (μόλις 4 λιγότεροι απ’ όσους είχε πετύχει σε ένα ημίχρονο) δεν της έκαναν ζημιά.

Με το σκορ στο 73-51, οι «πράσινοι» βρήκαν τρία συνεχόμενα  σουτ τριών πόντων κατεβάζοντας κάπως τη διαφορά που βέβαια ήταν απόλυτα ελεγχόμενη από τους γηπεδούχους. Ο Μπέικον άρχισε να προσεγγίζει το μέσο όρο του (είχε φτάσει στους 20 πόντους στο 35’) τα ποσοστά στα τρίποντα είχαν βελτιωθεί (ξεπέρασαν το 41%) αλλά ο αγώνας ήταν απόλυτα ελεγχόμενος από την Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 42-26, 67-48, 88-69

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 11, Μπράιαντ 4, Γκαζί, Κλάιμπερν 23, Τέιλορ 4, Πλάις 3, Μίσιτς 19, ΕμΜπαγιέ 11, Ντάνστον 13

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 2, Λι 6, Παπαγιάννης 9, Γουίλιαμς 13, Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 20, Πονίτκα 4, Γκριγκόνις 9, Μαντζούκας 6

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εφές- Παναθηναϊκός 88-69: Δεν απείλησε ποτέ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College