ΜΠΑΣΚΕΤ

Έκανε το καθήκον του ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Βιλερμπάν – Ρεκόρ καριέρας ο Γκραντ

Ο Παναθηναικός επικράτησε με 85-67 της Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ και πλέον βλέπει τριάδα στη EuroLeague.

Την τρίτη του σερί νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Βιλερμπάν για την 28η αγωνιστική της EuroLeague ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Μετά τη μεγάλη νίκη κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης όλοι περίμεναν ένα εύκολο βράδυ κόντρα στην προτελευταία ομάδα της βαθμολογίας. Ωστόσο η Βιλερμπάν δεν υπέκυψε εύκολα μένοντας στο ματς μέχρι και το τελευταίο πεντάλεπτο.

Φοβερός ο Τζέριαν Γκραντ ο οποίος με τους 21 πόντους έκανε ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα ενώ είχε και 3 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Ματίας Λεσόρ με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 μπλοκ, στους 14  σταμάτησε ο Γκριγκόνις ενώ ο Κώστας Σλούκας γέμισε τη στατιστική του με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Παναθηναϊκός – Βιλερμπάν: Πως κύλησε το ματς

Οι γηπεδούχοι, λαντσάροντας τη limited μωβ εμφάνισή τους αφιερωμένη στην ημέρα της γυναίκας, μπήκαν ζεστοί στην επίθεση και με ποικιλία στην επίθεση. Ωστόσο η αμυντική προσήλωση δεν ήταν εκεί από τους παίκτες οι οποίοι έδειχναν αρκετά χαλαροί.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με αρκετή καθυστέρηση μετά από πρόβλημα που υπήρχε στη EuroLeague. Η Βιλερμπάν έδειξε πως ήρθε για να διεκδικήσει τη νίκη τρέχοντας ένα γρήγορα 0-5 σερί για το 20-23 που έκανε τον Αταμάν να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Παναθηναϊκός έβαλε το πρώτο του καλάθι στη δεύτερη περίοδο μετά από 3 λεπτά παιχνιδιού με τον Κώστα Σλούκα να βγάζει όμορφη συνεργασία με τον Λεσόρ. Η Βιλερμπάν έβγαζε μεγάλη ενέργεια στην άμυνα με τους πράσινους να μη βρίσκουν εύκολα καλάθια. Το καλό νέο ωστόσο για τον Αταμάν ήταν πως η άμυνα άρχισε να δένει με τον Λεσόρ να δίνει κάποια εντυπωσιακά στοπ ενώ παράλληλα τροφοδοτήθηκε στην επίθεση.

Στα άσχημα του πρώτου ημιχρόνου το «τζάμπα» καλάθι που δέχτηκαν οι πράσινοι με 4’’ στο ρολόι διαμορφώνοντας το σκορ στο 38-36 στο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Γκραντ και Λεσόρ το δεύτερο ημίχρονο με τους δύο τελευταίους να δίνουν το έναυσμα της επικράτησης σκοράροντας 2 σερί καλάθια-φάουλ.

Με σερί 14-7 οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +9 κυριαρχώντας στα ριμπάουντ και ανανεώνοντας επιθέσεις. Με ένα δικό τους σερί όμως οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν στο -4 βάζοντας νέα ερωτηματικά στον Παναθηναϊκό. Γκραντ με βολές, Χουάντσο με τρίποντο και Γκριγκόνις με λέι απ έδωσαν τις απαντήσεις για να οδηγηθούμε στο 59-50 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με δίποντο του Σλούκα το προβάδισμα ανέβηκε στους 11 πόντους. Για ακόμη μία φορά, ωστόσο, η Βιλερμπάν απάντησε και μείωσε στους 6. Ο Τζέριαν Γκραντ όμως ήταν εκεί με νέο τρίποντο για το 64-55 ενώ ο Χουάντσο έδινε μεγάλες βοήθειες στην άμυνα.

Από εκεί και έπειτα το γήπεδο έγειρε με την κατηφόρα να παρασέρνει τους Γάλλους και τον Παναθηναϊκό να στήνει πάρτι για την άνοδό του στην τρίτη θέση. Με συνολικό σκορ 26-17 στο 4ο μέρος, το 85-67 ήρθε με σχετική ευκολία στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-36, 59-50, 85-67