ΕΛΛΑΔΑ

Ερμής Λαγκαδά- Ολυμπιακός Β’ 58-64: Διπλό και πρόκριση

Ο Ολυμπιακός Β’ πήρε τη νίκη στην έδρα του Ερμή Λαγκαδά με 64-58 και  προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο επόμενος αντίπαλος για τους “ερυθρόλευκους” θα προκύψει από το ζευγάρι Πεντέλη-Ανατόλια και το παιχνίδι θα διεξαχθεί στις 25/09. Η ομάδα του Πειραιά δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερο ρυθμό,...

Η ομάδα του Πειραιά δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερο ρυθμό, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 17-15 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Στην δεύτερη περίοδος Ερμής συνέχισε με το ίδιο μομέντουμ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 33-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη έσφιξε την άμυνα της και δυσκόλεψε τους γηπεδούχους. Ο Ολυμπιακός Β’ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και στην τελευταία περίοδο εξελίχθηκε σε θρίλερ.

Με κορυφαίο τον Βασίλη Χρηστίδη (17 π.) οι “ερυθρόλευκοι” πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Δεκάλεπτα: 17-15, 33-28, 43-41, 58-64.

Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 15(3), Ελευθεριάδης 2, Αποστολίδης 3, Πλιούκας 4, Καραμανώλης, Παρίτσης 6, Κωσταντινίδης, Μπακάλης, Σιώπης 16(4), Ιατρίδης, Θεοδωρίδης 4, Χριστοδούλου 8

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Τζόλος 9, Αρσενόπουλος 8, Νοέας 9, Χρηστίδης 17, Κολοβέρος 4, Νικολαϊδης 2, Πετρόπουλος 7(1), Ζευγάρας, Μωραϊτης, Τσάμης 3, Καμπούρης 5, Οικονόμου

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ερμής Λαγκαδά- Ολυμπιακός Β’ 58-64: Διπλό και πρόκριση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.