ΕΛΛΑΔΑ

Λαύριο- ΑΕΚ 90-85: Ιστορικός θρίαμβος, τραγική διαιτησία

Το Λαύριο συνέχισε τις υψηλές του πτήσεις καθώς νίκησε την ΑΕΚ 90-85 στην παράταση (74-74 ο κανονικός αγώνας) και προκρίθηκε στους «4» του Κυπέλλου

Το Λαύριο συνέχισε τις υψηλές του πτήσεις καθώς νίκησε την ΑΕΚ 90-85 στην παράταση (74-74 ο κανονικός αγώνας) και προκρίθηκε στους «4» του Κυπέλλου. Ιστορικός θρίαμβος για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, πικρός αποκλεισμός για την ΑΕΚ που χάνει έναν ακόμα στόχο. Τραγική διαιτησία που δεν ταίριαζε καθόλου με την ποιότητα του αγώνα.

Αναμφισβήτητα το Λαύριο τρελαίνει κόσμο και δικαίως αλλά η ΑΕΚ έχει σοβαρά και δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία των Πουρσανίδη, Ανδρικόπουλου και Σώμου. Κι αυτό πρέπει να απασχολήσει (όχι τους νικητές βέβαια) αλλά τους υπεύθυνους καθώς δε γίνεται να χαλάει η διαιτησία έναν τέτοιο αγώνα. Το Λαύριο περιμένει το νικητή του αγώνα Παναθηναϊκού- Περιστερίου που έχει αναβληθεί

Ο αγώνας ήταν πολύ σκληρός από την αρχή και με το Λαύριο ν’ αντιμετωπίζει το πρώτο σοβαρό πρόβλημα καθώς μόλις στο 5ο λεπτό ο Τάισον Κάρτερ φορτώθηκε με 3 φάουλ. Με τον Μέικον να έχει πετύχει τους μισούς πόντους της, η ΑΕΚ προηγήθηκε 18-13 στο 7’. Παράλληλα η «Ένωση»  ήταν πολύ επιθετική στην περιφερειακή της  άμυνα και δυσκόλευε πολύ την εκτέλεση των γηπεδούχων.  Ο Μέικον είχε ήδη φτάσει σε διψήφιο (11 πόντοι) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου όταν η ΑΕΚ προηγήθηκε με 24-16.

Με το σκορ στο 28-25 υπέρ της ΑΕΚ στο 15’ και με το Λαύριο να  μην έχει ευστοχήσει έξω από τα 6,75μ. (είχε 0/5 συν τις 6 χαμένες βολές) φαινόταν ότι υπήρχε… πολύς δρόμος στον αγώνα. Με τον Μέικον στον πάγκο η «Ένωση» είχε επιθετικό θέμα.

Με τον Βασίλη Μουράτο να ηγείται το Λαύριο προσπέρασε με 35-32 στο 18’ καθώς οι παίκτες του είχαν κερδίσει κατά κράτος όλες τις μονομαχίες στο ένας εναντίον ενός. Τελικά η ΑΕΚ έκλεισε το ημίχρονο με 37-35 υπέρ της αλλά με το Λαύριο να βρίσκεται κοντά αν και είχε 1/7 τρίποντα και 6 χαμένες βολές. Τα 3 φάουλ του Μόουζες και του Γιάνκοβιτς και τα 2 του Μορέιρα ήταν τα προβλήματα για την ΑΕΚ κι αντίστοιχα τα 3 του Κάρτερ για το Λαύριο.

Η σκληρή «μάχη» συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο με το Λαύριο να είναι μπροστά 46-42 στο 24’ αλλά η ΑΕΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα (51-48) με επιμέρους σκορ 9-2 στο 27’30’’. Και μάλιστα κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στο 58-52 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Με τους διαιτητές να έχουν χάσει τον έλεγχο της αναμέτρησης, παρασυρόμενοι από το πολύ σκληρό παιχνίδι, η τελευταία περίοδος ήταν το ίδιο αμφίρροπη. Το Λαύριο στο 35’ πέρασε 66-62 με σερί 7-0 ενώ 2’35’’ πριν το τέλος ήταν μπροστά με 70-64. Η ΑΕΚ όμως ανέβασε την πίεση και μείωσε σε 72-70 ενώ απέμεναν 1’07’’ για το τέλος της αναμέτρησης αλλά ο Περσίδης (στα 47’’) έκανε το σκορ  74-70.

Τίποτα δεν είχε τελειώσει καθώς ο Ζήσης με τρίποντο μείωσε σε 74-73 και η άμυνα της ΑΕΚ είχε αποτέλεσμα καθώς ο Κάρτερ αστόχησε σε τρίποντο. Στη διεκδίκηση (στα 11’’) ο Μέικον κέρδισε 2 βολές αλλά ευστόχησε μόνο στην πρώτη. Ο Ντέιβις αστόχησε, ο Λάνγκφορντ ευστόχησε από το κέντρο του γηπέδου αλλά το σουτ ήταν εκπρόθεσμο.

Στην παράταση η «μάχη» συνεχίστηκε με το σκορ 81-81 ενώ απέμεναν 3’24’’ για τη λήξη. Με 1’27’’ να απομένουν το απίστευτο καλάθι και φάουλ του Μουράτου έδωσε προβάδισμα 86-85 στο Λαύριο ενώ ο Λάνγκφορντ αστόχησε σε τρίποντο. Το ίδιο και ο Μουράτος αλλά και ο Ζήσης και 11’’ πριν τη λήξη ο Ντιαλό πήγε σε 2 βολές. Με το σκορ στο 88-85 για το Λαύριο η ΑΕΚ έκανε λάθος στην επαναφορά, ο Ντιαλό κάρφωσε και όλα τελείωσαν

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-37, 52-58, 74-74 (καν.αγ.), 90-85

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κόζι 11, Κάρτερ 8, Σάβατζ 2, Μουράτος 19, Ντιαλό 23, Ντέιβις 16, Περσίδης 7, Ανοσίκε 4, Γερομιχαλός, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 4, Μέικον 24, Λάνγκφορντ 17, Ματσιούλις 11, Γιάνκοβιτς 3, Κατσίβελης, Χρυσικόπουλος 4, Ζήσης 5, Μωραϊτης Μόουζες 9, Σλότερ 8

Λαύριο

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαύριο- ΑΕΚ 90-85: Ιστορικός θρίαμβος, τραγική διαιτησία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College