ΕΛΛΑΔΑ

Ολυμπιακός: Back to back πρωταθλητής στο Πανελλήνιο Εφήβων!

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Ασπίδας Ξάνθης με 89-47 και στέφθηκε Πρωταθλητής Ελλάδος στους Έφηβους για δεύτερη σερί χρονιά!

Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν την ήττα του Άρη από τον Προμηθέα και στο παιχνίδι που έριξε αυλαία στο 46ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων της Ελευθερούπολης πήραν τη νίκη και κατέκτησαν τον τρόπαιο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη, που έκλεισε στο +12 (26-14) το πρώτο δεκάλεπτο.

Η διαφορά αυξήθηκε ακόμη περισσότερο στη συνέχεια, καθώς το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-23.

Ούτε μετά τη διακοπή η ομάδα της Ξάνθης δεν κατάφερε να βγάλει αντίδαση και ουσιαστικά με ένα επιμέρους σκορ 33-11 στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός «καθάρισε» την υπόθεση-νίκη.

Το υπόλοιπο της αναμέτρησης εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 89-47.

MVP -κατόπιν σχετικής ψηφοφορίας των προπονητών του τουρνουά- αναδείχθηκε ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι, ο οποίος συμπεριλήφθηκε φυσικά και στην κορυφαία 5άδα της διοργάνωσης.

Πέντε παίκτες των Πειραιωτών σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο των Μωραϊτη, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους σε 19:33”, ενώ ο Ποκουσέβσκι χρησιμοποιήθηκε για έξι μόλις λεπτά.

Από πλευράς Ασπίδας, που τερμάτισε στην 5η θέση, ξεχώρισε ο Παπαδόπουλος με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.

6. Κολοσσός Ρόδου

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός: Back to back πρωταθλητής στο Πανελλήνιο Εφήβων!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.